DHKP-C kampında çekilen fotoğrafta Semih Özakça'nın olduğu iddiası

DHKP-C kampında çekilen fotoğrafta Semih Özakça'nın olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda Semih Özakça’ya ait olduğu iddiasıyla bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafın 2012 yılında Suriye’deki DHKP-C kampında çekildiği iddia edildi.

karsilastirmali fotograf semih ozakca

Ancak karşılaştırılan fotoğraflarda yer alan kişinin Semih Özakça olduğu iddiası doğru değil.

Karşılaştırmalı fotoğrafta yer alan fotoğraflarda Semih Özakça’nın ve üst fotoğrafta Özakça olduğu iddia edilen kişinin burunlarının montajlandığını orijinal fotoğraflarla kıyaslayarak görmek mümkün.

montajsiz dhkpcnuriye gulmen semih ozakca

Fotoğrafta işaretlenen kişi Özakça değil, 7 Kasım 2016’da Tunceli’nin Ced Vadisi’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) operasyonuyla öldürülen 10 DHKP-C’liden biri, Kenan Günyel. Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) yetkililere dayandırdığı ve öldürülen DHKP-C’liler arasında Kenan Günyel’in isminin de görüldüğü haberin, DHKP-C’ye yakın kaynaklar tarafından da doğrulandığı görülebilir.

Sosyalistforum2.net’te yer alan fotoğraf ve videolar incelendiğinde, fotoğrafın Kenan Günyel’e ait olduğunu söylemek mümkün.

https://twitter.com/halkimizinsesi/status/823904763926323201

kenan gunyel

Semih Özakça kimdir?

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal kapsamında 29 Ekim 2016 tarihinde çıkartılan 675 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile öğretmenlikten ihraç edilen Özakça, KHK ile işten atılan akademisyen Nuriye Gülmen'le birlikte 8 Mart 2017 tarihinden bu yana işe geri dönme talebiyle açlık grevinde.