Devletin Şanlıurfa'da Suriyelilere bayram için 2 bin TL nakdi yardım dağıttığı iddiası

Devletin Şanlıurfa'da Suriyelilere bayram için 2 bin TL nakdi yardım dağıttığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Şanlıurfa’daki yardımlar devlet değil İHH tarafından yapılmış.

Haberin ilk kaynağı yardımı İHH’nın yaptığını doğruladı.

İHH Şanlıurfa İl Başkanı Behçet Atila, Suriyelilere yapılan yardımların bayramla ilgili olmadığını aktardı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde devletin Suriyelilere bayram öncesi 2 bin TL para yardımı yaptığı iddia edildi. Haber sitelerinde haberin “Emeklilere bin 100 TL Suriyelilere 2 bin TL” başlığıyla yer aldığı görüldü. Suriyelilerin kuyruk oluşturduğu görüntüler de paylaşıldı. 

suriyelilere bayram oncesi yardim yapildigi iddiasi

Yardım İHH tarafından yapılmış

Haberlerde ve sosyal medyada yer alan görüntülerin güncel olduğu doğrulanıyor. Görüntüler, Bizim Haber Ajansı’nın YouTube kanalından 27 Nisan tarihinde yayınlanmış.

Öte yandan devletin Suriyelilere yönelik böyle bir yardım yaptığıyla ilgili herhangi bir bilgiye rastlanmıyor. Görüntüleri incelediğimizde de İHH insani yardım vakfının gönüllülerinin yer aldığı tespit ediliyor.

suriyelilere yardim ihh

Haber sitelerinde kaynak olarak Gazete İpekyol gösterilmiş. Teyit'in ulaştığı gazete yetkilisi, yardımların devlet tarafından değil, hayırseverlerden toplanan bağışlarla İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yapıldığını doğruladı. Yetkili bu yardımın ramazan bayramı öncesi yapıldığını, rutin bir yardım olmadığını da öne sürdü.

Teyit’in ulaştığı İHH Şanlıurfa İl Başkanı Behçet Atila ise Suriyelilere nakdi yardımın detaylarının çarpıtıldığını söyledi. Atila, yardım miktarlarının yanlış yazıldığını, yardıma muhtaç ailelere sabah bin 400 TL’lik kart verildiğini, öğleden sonra başka yardıma muhtaç ailelere ise biner TL’lik nakdi yardım dağıtıldığını aktardı. Atila, miktarın 2 bin TL olmadığını ve sadece yetim çocuk bakan Suriyeli anneleri kapsadığını aktardı. Atila’nın verdiği bilgiye göre, yardım sırasında görülen erkekler, bizzat gelemeyecek durumda olan kadınların yasal vekilleri. 

Atila, yardımların bayramla ilgili olmadığını, yetim bakan ailelere düzenli yapılan yardımlardan olduğunu söyledi. Atila, İHH’nın sadece Suriyeli ailelere değil, yardıma muhtaç Türk ailelere de destek verdiğini aktardı. Atila’nın verdiği bilgiye göre, Türk ailelere doğrudan banka aracılığıyla verilen nakdi destek, Suriyelilere elden sağlanıyor. 

İHH, insani yardım, insan hakları ve insani diplomasi alanlarında faaliyet gösteren uluslararası sivil toplum kuruluşu. Atila’nın aktardığına göre yardıma muhtaç ailelere bağışçılardan toplanan yardımlar ulaştırılıyor.

Emeklilere bu yıl 27-28 Nisan tarihinde bin 100 TL’lik bayram ikramiyesi verileceği açıklanmıştı. Ancak ikramiyeye zam yapılmaması tartışmalara neden olmuştu. 2018 yılında verilmeye başlanan ikramiyeler bin TL olarak belirlenmişti. Miktar 2021 yılında bin 100 TL’ye çıkarılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, zam yapılmamasının nedeni olarak “hiperenflasyon tehlikesi”ni gösterdi.