#DersimYanıyor etiketiyle paylaşılan 6 yanlış görüntü

#DersimYanıyor etiketiyle paylaşılan 6 yanlış görüntü

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Bazı haber siteleri ve sosyal medyada #DersimYanıyor etiketiyle Tunceli’de çıkan yangınlardan olduğu iddiasıyla birçok fotoğraf ve video paylaşıldı. Bu görüntülerden yanlış olanları derledik:

macoglu dersim yaniyor

1) Fotoğraf, Tunceli’den ancak 2015’ten

tunceli 2015

@KomunistMacoglu kullanıcı isimli Twitter hesabından paylaşılan kolaj fotoğraflarda yer alan fotoğraf 2015 yılına ait. İHA tarafından servis edilen habere göre fotoğraf, Tunceli merkeze bağlı Ambar köyünün üst taraflarında çıkan yangından.

2) Fotoğraf 2015’ten, Güneydoğu’daki yangınlardan

sol haber dersim yangin

Tunceli’de çıkan yangından olduğu iddiasıyla paylaşılan bir diğer fotoğraf ise 2015 yılında Tunceli’nin Kocakoç ile Ambar Köyleri ile Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Bagok Dağı’nda çıkan orman yangınları sırasında çekilmişti.

sirnak 2015

Şırnak'ın Uludere ilçesinde Irak sınırında meydana gelen yangına müdahale ederken rahatsızlanan Uzman Çavuş Hüseyin Ölmez, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

2015 guneydogu

3) Fotoğraf, 2015’te Lice’de çıkan yangınlardan

\"\"

Tunceli’den olduğu iddiasıyla paylaşılan bir diğer fotoğraf 2015’in Temmuz ayında Lice’de çıkan yangına ait. Yangının operasyon sonrası çıktığı belirtilmişti.

\"\"

4) Geyik fotoğrafı, 2003 yılından, Kaliforniya’dan

\"\"

Tunceli’den olduğu iddiasıyla paylaşılan geyik fotoğrafı, 28 Ekim 2003 yılında Devore, Kaliforniya’da çıkan yangın sırasında AP muhabiri San Bernardino Sun tarafından çekilmişti.

\"\"

5) Geyik videoları, 2016 yılından Kaliforniya’dan

Sosyal medyada Tunceli’ye ait olduğu iddia edilerek paylaşılan yangında mahsur kalan geyikleri gösteren video ise 2016 yılının Haziran ayında Kern County, Kaliforniya’da başlayan Ersinke yangını sırasında çekilmişti.

\"\"

6) Fotoğraf, 2006’dan bu yana internette

\"\"

Sosyal medyada paylaşılan bu fotoğraf daha önce 2012’de Sendika.org ve Bianet’te yer alan haberlerde, Dersim’deki operasyonlar nedeniyle orman yangını çıktığı belirtilerek kullanılmıştı. Ancak fotoğrafın 2012’den olduğu iddiası da doğru değil.

Söz konusu fotoğrafa dair en eski kayıt 2006 tarihinde bir forumda görülüyor.

\"\"

Derleyenler: Gülin Çavuş, Ali Osman Arabacı, Mehmet Atakan Foça