Deprem bölgesine yardım götüren Fenerbahçe tırının yağmalandığı iddiası

Deprem bölgesine yardım götüren Fenerbahçe tırının yağmalandığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Teyit konuyla ilgili Fenerbahçe yetkililerine ulaştı, yetkililer böyle bir durumun söz konusu olmadığını iletti.

Fenerbahçe SK Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan ve Yönetim Kurulu Üyesi Can Gebetaş haberi yalanladı.

Tırın yağmalandığına yönelik somut bir kanıt bulunmuyor.

Depremle ilgili haberler sosyal medyada yayılmaya devam ederken, Twitter’da bazı kullanıcılar Fenerbahçe Spor Kulübü’nün deprem bölgesine gönderdiği yardım tırının yolda Suriyeliler tarafından yağmalandığı iddia etti.

fenerbahce tir iddia

6 Şubat günü yaşanan deprem ardından Fenerbahçe Spor Kulübü depremzedelere yardım çağrısı duyurusu yaptı. Çağrı sonrası birçok vatandaşın alanlara gidip yardım etmesiyle Fenerbahçe Spor Kulübü, deprem bölgelerine yardım tırları gönderdiğini duyurdu

8 Şubat Çarşamba günü ise depremden ağır etkilenen Hatay ve Gaziantep’te yağmacılığın başladığı iddiaları sosyal medyada paylaşılmaya başladı. Ardından Fenerbahçe tırlarından birinin de yağmacılar tarafından yağmalandığı iddiası hızla Twitter’da gündem oldu. Özellikle fotoğraftaki ters kelepçeli dokuz kişinin Fenerbahçe tırını yağmalayan Suriyeliler olduğu ve Çevik Kuvvet tarafından yakalandıkları iddia edildi

fenerbahce tir yagma

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle internette aratıldığında 8 Şubat’tan önceki bir tarihte fotoğrafa ulaşılamıyor. Yani fotoğraf yeni veya internette dolaşıma yeni sokulmuş. 

Fotoğrafın arka planında BCM’nin ürettiği Türk yapımı mayına dayanıklı pusu korumalı Kirpi askeri araçının olduğu görülüyor. Kelepçelenmiş kişilerin solundaki kişilerin ise üniformasının üstünde Çevik Kuvvet arması dikkati çekiyor. Yani fotoğraf çok yüksek ihtimalle Türkiye’de çekilmiş. Bununla birlikte, fotoğraf hakkında daha fazla bilgiye şimdilik ulaşılamıyor. 

İlgili fotoğrafın da yer aldığı en erken tarihli habere En Son Haber’de rastlıyoruz. 8 Şubat saat 19.49’da yayınlanan “Deprem bölgesindeki yağmacılar yakalandı” başlıklı haber ve içeriğinde yer alan görsel daha sonra aynı haber başlığı büyük oranda korunarak birçok internet sitesinde yayınlanmış. Haber içeriğinde Fenerbahçe’nin tırının yağmalandığı ifade ediliyor ancak fotoğrafın nerede çekildiğinden bahsedilmediği gibi görüntülerdeki kişilerin Suriyeli olduğuna dair de herhangi bir ibare bulunmuyor.

Fenerbahçeli yetkililer açıklama yaptı 

İddiaların yayılması üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Can Gebetaş, A Spor’un yayınına katıldı. Deprem hakkında Fenerbahçe’nin de kriz masası kurduğu belirten Gebetaş, sunucunun tırların yağmalanması haberi hakkında soru sorması üzerine iddianın doğru olmadığını ve tırların sorunsuz şekilde İstanbul’a döndüğünü ifade etti. Böylece Gebetaş, olayı birinci ağızdan yalanlamış oldu. Buna ek olarak Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan da Fenerbahçe TV’de iddianın doğru olmadığını açıkladı. 

Teyit de Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Can Gebetaş ile iletişime geçti. Gebetaş iddiaların gerçek olmadığını belirtti.