Denver Havalimanı’ndaki tablonun pandemiden önce yapıldığı iddiası

Denver Havalimanı’ndaki tablonun pandemiden önce yapıldığı iddiası

Bulgular

Denver Havalimanında böyle bir duvar resmi bulunmuyor.

Bu bir tablo ve 1995 değil 2020 senesinde Filipinli sanatçı Christian Trinidad tarafından yapılmış.

Resmin kullanıldığı bazı paylaşımlarda Filistinli çocuğun maskesi İsrail bayrağıyla değiştirilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yerli ve yabancı hesapların yaptığı bazı paylaşımlarda, 1995 yılında açılan Denver Havalimanı’nda farklı ülkelerden maskeli çocukların olduğu bir duvar resmi (mural) yer aldığı iddia edildi. Kullanıcılar resmin eskiliği üzerinden, Covid-19’un planlanmış bir pandemi olduğunu ima etmişler.

denver havalimani3

Resim 2020 senesinde çizilmiş

Tersine görsel arama ile paylaşımı incelediğimizde resmin 1995 yılında değil 2020 yılında Filipinli sanatçı Christian Trinidad tarafından yapıldığını görüyoruz. 

Sanatçı resmin yapım aşamasını Instagram hesabından paylaşmış. Resmin tamamlanmış halini ise ‘mask communication’ (maske iletişimi) başlığı ile 25 Şubat 2020 tarihinde Facebook hesabından paylaşmış. Bu bir duvar resmi de değil ve herhangi bir havalimanında yer almıyor. 

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Covid-19 salgınıyla ilgili, 31 Ocak 2020 tarihinde küresel acil durum ilan etmişti. Sanatçı tabloyu bu tarihten sonra yapmış ve amacının farkındalığı artırmak olduğunu Filipinli bir televizyon kanalında da paylaşmış.

Resmin sanatçının paylaşımının ardından kullanıcılar tarafından farklı şekillerde kullanıldığını görüyoruz. Örneğin görseli ‘pray for world’ başlığı ile paylaşanlar var. Bazı kullanıcılar ise görseli seneler öncesinden Denver Havalimanı’nda zaten olduğunu iddia ederek paylaşmış.

Görselin bazı kısımları değiştirilmiş

Tablonun orijinalindeki Filistin bayrağı maskeli çocuğun, iddia paylaşımlarında kullanılan görselde İsrail bayraklı bir maske taktığını görüyoruz. Yani tablonun dijital ortamda oynanarak değiştirildiği de anlaşılıyor. 

Bazı paylaşımlarda tablonun yarasa resmi içerdiği iddiası da mevcut. Resmin orijinal haline baktığımızda görseldeki karaltının, Brezilyalı çocuğun saçları olduğunu görüyoruz. 

denver havalimani2

Denver Havalimanında farklı ülkelerden çocukların olduğu Children of the World Dream of the Peace adlı bir duvar resmi bulunuyor, ancak burada çocuklarda maske yok.

denver havalimani4

Denver Havalimanı iddiaların gözdesi

Denver Havalimanı dünyanın en büyük havalimanlarından. Sık sık komplo teorisyenleri tarafından farklı iddialarla gündeme geliyor. Havalimanının içindeki görseller, yazı ve işaretler üzerine farklı komplo teorilerileri daha önceden de üretilmiş. Denver Havalimanı ile alakalı komplo teorilerine orada bulunduğu iddia edilen maskeli çocukların resminin de eklendiğini görüyoruz.

Komplo teorilerinin hikayelerden oluştuğunu ve de tıpkı eğlenceli bir kurgu eser gibi ilginç ve dikkat çekici özellikler barındırdığını biliyoruz. Denver havalimanı ile alakalı önceden beri süregelen komplo teorilerinin pandemiyle ilgili olan komplo teorileriyle birleştirilerek daha ilginç hale getirilmiş oluyor. Yani bu bağlantılar insanlarda sanki bir yapbozun tamamlayan parçalarının sırasıyla yerine oturduğu izlenimi veriyor olabilir. Komplo teorileriyle alakalı çalışmaları bulunan akademisyen Michael Barkun komplo teorilerinin özelliklerinden birinin “her şey birbirine bağlıdır” olduğunu söylüyor. 

İddia AP News, FactCheck.org, Mythdetector, Openonline ve Malumatfuruş tarafından da incelenmiş.