Denizli Belediyesi’nin 670 milyon liraya yat limanı yaptırdığı iddiası

Denizli Belediyesi’nin 670 milyon liraya yat limanı yaptırdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadayaygın bir biçimde paylaşılaniddiayagöre Sayıştay tarafından hazırlanan bir raporda Denizli Belediyesi’nin 670 milyon liraya yat limanı yaptırdığı belirtiliyor. Paylaşılan gönderilerde bahsi geçen iddianın yanı sıra Denizli ilinin herhangi bir kıyısı olmadığına dikkat çekilmiş. İddiayı içeren bir gönderi Bağdat Caddesi Forumu isimli Facebook sayfasında 4 binin üzerinde, Takunya isimli bir diğer sayfada ise 600’ün üzerinde paylaşım aldı.

denizli

Öte yandan Sayıştay tarafından hazırlanan bir raporda Denizli Belediyesi’nin 670 milyon liraya yat limanı yaptırdığının belirtildiği iddiası doğru değil. Denizli Belediyesi hakkında hazırlanan sayıştay raporunda ilgili iddiaya rastlanmıyor. Bunun yanı sıra iddiayı sosyal medyaya taşıyan en erken tarihli tweete ulaşıldığında, tweetin şaka amaçlı atıldığı görülebiliyor.

Sayıştay raporunda böyle bir durum belirtilmemiş

Ekim 2018’de yayınlanan “Denizli Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu”na internet üzerinden ulaşmak mümkün. İlgili raporun ilk sayfasında belediyede 2015, 2016 ve 2017 seneleri içerisinde gerçekleşen bütçe giderlerine dair bir tablo sunulmuş.

denizli2

Bu tablolar incelendiğinde iddiada belirtilen 670 milyon liralık giderin tablodaki herhangi bir sene içerisinde gerçekleşmesi durumu pek olası gözükmüyor. Nitekim bahsi geçen Sayıştay raporunda Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 670 milyon liraya bir yat limanı yaptırdığına dair de herhangi bir ibare bulunmuyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’ni konu alan ve 2016 yılı için hazırlanan Sayıştay Denetim Raporu’na da internetten ulaşmak mümkün. Ancak bu raporda da iddiayı destekleyebilecek herhangi bir ibare yer almamış.

İddiayı gündeme getiren Twitter kullanıcısı tweetin şaka amaçlı atıldığını belirtmiş

teyit.org’un araştırması sonucunda ulaşabildiği sosyal medya paylaşımları kapsamında iddianın sosyal medyada en erken 5 Aralık 2018 tarihinde @serkanacar002 isimli Twitter kullanıcısı tarafından dile getirildiği görülüyor.

denizli3

İddia ile birlikte paylaşılan görselde “Son Dakika” bandının hemen altında “SHA (Serkan Haber Ajansı)” yazısı dikkat çekiyor. Böylesi bir isimde bir haber ajansının bulunmuyor olması, tweeti atan kullanıcının kullanıcı adıyla bir arada düşünüldüğünde oldukça şüphe çekiyor. İlgili görsele Google’da tersine aratılarak bakıldığında ise bir marina fotoğrafına ulaşmak mümkün.

denizli4

İnternetteki farklı görsellerle karşılaştırıldığında fotoğraftaki limanın Marmaris’teki yat limanı olduğu anlaşılıyor. Bu bağlamda limanın Muğla il sınırları içerisinde yer aldığı söylenebilir.

Bunun dışında iddiayı gündeme getiren Twitter kullanıcısının bir başka kullanıcıya verdiği bir yanıtta haberin şaka amaçlı paylaşılmış olduğunu belirttiği de görülebiliyor.

denizli5

Özetle Sayıştay tarafından hazırlanan bir raporda Denizli Belediyesi’nin 670 milyon liraya yat limanı yaptırdığının ifade edildiği iddiası doğru değil. Sayıştay raporlarında böylesi bir ibare bulunamadığı gibi iddiayı gündeme getiren Twitter kullanıcısı da tweetin şaka amaçlı atıldığını ifade ediyor.

Sayıştay raporunda dikkat çeken bir usulsüzlük

Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda farklı bir konuda yapılan usulsüzlüğün altı çizilmiş. Sayıştay raporunda Denizli’de bulunan 620 mahalle muhtarlığına aylık 250 TL nakdi yardım yapıldığının tespit edildiği belirtilmiş ve bu durumun muhtarların devletten maaş aldıkları gerekçe gösterilerek yasalara aykırı olduğu ifade edilmiş.