Deniz Gezmiş’in asılması için 144 CHP’li vekilden 97’sinin “Evet” oyu kullandığı iddiası

Deniz Gezmiş’in asılması için 144 CHP’li vekilden 97’sinin “Evet” oyu kullandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

24 Nisan 1972 tarihli meclis tutanakları incelendiğinde 144 CHP’li vekilden sadece 28 tanesinin “Evet” oyu verdiği görülüyor.

Söz konusu oylamada 47 vekil "Hayır" oyu verdi, iki vekil de çekimser kaldı. 67 vekilse görüşmelere katılmadı.

Necmettin Erbakan’ın söz konusu oylamada “Hayır” oyu kullandığı iddiası da gerçeği yansıtmıyor. Erbakan oylamaya katılmamış.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan ve bazı haber sitelerine de konu olan iddiaya göre Deniz Gezmiş’in asılması için yapılan meclis görüşmelerinde 144 CHP’li vekilden 97’sinin “Evet” oyu kullandığı iddia edildi. İddiada ayrıca Necmettin Erbakan’ın Deniz Gezmiş için yapılan oylamada “Hayır” dediği belirtildi.

supheli haber iddia paylasim lider erdogan sayfasi 1

24 Nisan 1972 tarihli meclis tutanakları incelendiğinde 144 CHP’li vekilden sadece 28 tanesinin “Evet” oyu verdiğini görmek (sf. 235) mümkün. Söz konusu oylamaya CHP’li 47 vekilin “Hayır” dediği, 2 vekilin çekimser olduğu, 67 vekilin ise görüşmelere katılmadığı anlaşılıyor.

24 Nisan 1972 tarihli görüşmelerde “Evet” oyu kullanan CHP’li vekillerin illere göre dağılımı ise aşağıdaki gibi. Söz konusu isimleri TBMM Albümü 2 No’lu ciltten de kontrol etmek mümkün.

Adana: Fazıl Güleç, Melih Kemal Küçüktepepınar, Emir H. Postacı, Kemal Satır

Ankara: İ. Sıtkı Hatipoğlu

Antalya: Hasan Ali Gülcan

Balıkesir: M. Nurettin Sandıkçıoğlu

Elazığ: Hayrettin Hanağası

Eskişehir: Şevket Asbuzoğlu

Gaziantep: Ali İhsan Göğüş

Giresun: Kayhan Naiboğlu, Mustafa Kemal Çilesiz

Gümüşhane: Necati Alp, Nurettin Özdemir

Hatay: Hüsnü Özkan

İçel: Turhan Özgüner

İstanbul: İsmail Hakkı Arar

İzmir: Şevket Adalan, Burhanettin Asutay

Kars: Osman Yeltekin

Konya: İrfan Baran

Kütahya: Ali Erbek

Muğla: Mualla Akarca

Niğde: M.Nuri Kodamanoğlu

Samsun: Mustafa Boyar

Trabzon: Cevat Küçük, Ali Rıza Uzuner

Zonguldak: Ahmet Güner

1968 devrimci gençlik hareketi önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm cezalarının yerine getirilmesine dair kanun tasarısı 450 üyesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylamaya katılan 323 milletvekili ile gerçekleştirilmiş, ölüm cezası, 48 red oyuna karşılık 273 oyla kabul edilmiş ve Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilmişlerdi.

deniz gezmıs tutanak

Necmettin Erbakan “Hayır” oyu kullanmadı

Ayrıca ek olarak belirtilen, Necmettin Erbakan’ın söz konusu oylamada “Hayır” oyu kullandığı iddiası da gerçeği yansıtmıyor. 24 Nisan 1972 tarihli meclis görüşmelerine bakıldığında Konya Milletvekili Necmettin Erbakan’ın oylamaya katılmadığı (sf.238) görülebiliyor. Süleyman Demirel, İsmet Sezgin ve Alpaslan Türkeş gibi isimlerin “Evet” oyu verdiği kanun tasarısı hakkında Oral Çalışlar’ın yazdığı bir yazıya da ulaşmak mümkün.

necmettin erbakan