Dark web gözaltılarının Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarıyla ilgili olduğu iddiası

Dark web gözaltılarının Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarıyla ilgili olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Gözaltılar Avrupa Polis Teşkilatı tarafından koordine edilen SpecTor operasyonu kapsamında yapılmış.

Yapılan operasyonda dark webde uyuşturucu ve silah ticareti yapan 288 kişi tutuklanmış.

Gözaltıların Kemal Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarıyla bir ilişkisi yok.

14 Mayıs seçimlerine sayılı gün kala cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve beraberindeki kişileri dark web ağıyla anlaşmaya çalışmak konusunda uyarmıştı. Bu durumun yabancı istihbarat konusunda bir problem yaratabileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, paylaşımını “Cambridge Analytica'cılık oynamak sizin kapasitenizi aşar çocuklar” mesajıyla bitirmişti.

Bu paylaşımın ardından açıklama yapan Fahrettin Altun, Kılıçdaroğlu’nu “dedikodu ve iftira siyaseti” yapmakla itham etmişti. Tüm bu gelişmeler yaşanırken sosyal medyada ve haber sitelerinde bir iddia yayılmaya başladı. İddialara göre Kılıçdaroğlu’nun dark web paylaşımı sonrası uluslararası operasyon yapılmış ve 288 şüpheli gözaltına alınmıştı.

iddia tweet kilicdaroglu dark web fahrettin altunpng

Gözaltıların kapsamı ve yerleri Türkiye ile ilişkili değil

“Dark web” ve “gözaltı” gibi anahtar sözcüklerle arama yaptığımızda, olayla ilişkili çok sayıda haber metnine ulaşabiliyoruz. Bu haber metinleri aracılığıyla söz konusu operasyonun Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) tarafından yapıldığı anlaşılıyor.

Operasyonun kapsamına ilişkin detayları öğrenmek için Avrupa Polis Teşkilatı’nın resmi internet sitesini incelediğimizde, dokuz ülkenin dahil olduğu SpecTor Operasyonu’nda dark webde uyuşturucu ve silah ticareti yapan 288 kişinin tutuklandığını öğreniyoruz. Yapılan geniş çaplı operasyonda 50,8 milyon Euro değerinde nakit ve sanal paranın yanı sıra 850 kg uyuşturucu ve 117 ateşli silah ele geçirilmiş.

europol tutuklama uyusturucupng

Uyuşturucu ve diğer yasadışı malların satışının yapıldığı ve karanlık ağ ya da dark web olarak bilinen oluşumu hedef alan dünya çapındaki operasyon kapsamında Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Polonya, Brezilya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre'de uyuşturucu alıcı ve satıcılarına yönelik tutuklamalar yapılmış

En fazla tutuklama uyuşturucu kullanımında aşırı doz krizi yaşayan ABD’de olmuş. Operasyon sonrası açıklama yapan ABD Adalet Bakanlığı’ndan Başsavcı Merrick B. Garland, konuyla ilgili şu sözleri söylemiş:

"SpecTor Operasyonu, karanlık ağdaki uyuşturucu kaçakçılığını engellemek için üç kıtaya yayılan koordineli bir uluslararası kolluk kuvveti çabasıydı ve Adalet Bakanlığı tarafından karanlık ağdaki uyuşturucu kaçakçılarına karşı yürütülen herhangi bir koordineli uluslararası eylemde ele geçirilen en fazla para ve en yüksek sayıda tutuklamayı temsil ediyor." 

Yapılan açıklamada benzer operasyonların devam edeceği belirtilirken, uyuşturucu kullanımına yönelik ABD’de toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik projelerin uygulanacağının da altı çizilmiş

Operasyonun amacı ve kapsamı incelendiğinde, tutuklamaların Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı paylaşımla veya Türkiye’yi bekleyen genel seçimlerle ilişkili olmadığı anlaşılıyor.

Cambridge Analytica nedir?

Facebook kullanıcılarının verilerinin usulsüz bir şekilde toplanıp kullanılmasıyla ilgili olan Cambridge Analytica skandalı 2018 yılında İngiliz The Observer gazetesinin haberiyle ortaya çıkmıştı. Bu skandala ilişkin paylaşılan belgelerde şirketin veri analizi konusunda iş dünyası ve siyasi partilere hizmet sunduğu ve böylece 90 milyona yakın kişinin verilerinin usulsüz biçimde ele geçirildiği anlaşılmıştı. ABD’de Donald Trump’ın başkan olarak seçilmesinde ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma (Brexit) sürecinde etkili olduğu düşünülen bu skandal sonrasında Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kullanıcı verilerinin izinsiz paylaşılmasıyla ilgili ABD Kongresi’nde ifade vererek özür dilemişti. 5 milyar dolarlık ceza sonrası Cambridge Analytica şirketi kapatılmıştı

Bu skandal, kullanıcıların özel bilgilerinin nasıl kullanıldığına dair artan endişeleri yansıtmakla beraber sosyal medya platformlarının veri güvenliği konusunda daha sıkı önlemler alması gerektiğini gösteriyor.