Darıca Hayvanat Bahçesi müdürünün dişi ve erkek hayvanların ayrılmasını önerdiği iddiası

Darıca Hayvanat Bahçesi müdürünün dişi ve erkek hayvanların ayrılmasını önerdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddianın kökeni 2008 tarihli bir içeriğe kadar gidiyor ve herhangi bir dayanağı yok.

2012 yılında Zaytung'dan alındığı söylenerek yeniden yayılmış ancak Zaytung böyle bir içerik yayınlamamış.

Darıca'da böyle bir genel müdür hiç görev almadı ve böyle bir öneride de bulunulmadı.

Hayvanat bahçesinde hayvanların üremesi için belli kriterler gözetiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun zamandır dolaşan paylaşımlarda, Darıca Hayvanat Bahçesi’nin müdürü olduğu söylenen Muhittin Balta’nın dişi ve erkek hayvanları toplum ahlakını bozdukları gerekçesiyle ayrı tutulmasını önerdiği iddia ediliyor.

darica hayvanat bahcesi iddia

İddianın kaynağı bir blog sitesi

İlgili kilit kelimelerle arama yaptığımızda, iddianın 2012 yılında da gündeme geldiğini görüyoruz. Zaytung tarafından üretildiği söylenen haber, o dönem epey ses getirmiş ve bazı sözlük sitelerinde de yayınlanmış. Bunun üzerine Darıca olarak da bilinen Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı iddiaları yalanlayan bir açıklama yapmış:

darica hayvanat bahcesi 2013

Tekzipte hayvanat bahçesi bünyesinde Muhittin Balta isimli bir görevli olmadığı ifadesine yer verilmiş. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesi olan hayvanat bahçesinin düzenli denetlenip raporlandığı, hayvanların üremesiyle ilgili kriterleri de karşıladığı belirtilmiş.

İddiaların tekrar yayılması üzerine ise, hayvanat bahçesi güncel bir açıklama daha yaptı:

darica hayvanat bahcesi 2020

Bu açıklamada da Muhittin Balta ismiyle Darıca Hayvanat Bahçesi’nin ilişkisi olmadığı, haberin 2012 tarihli Zaytung içeriğinden kaynaklandığı belirtilmiş. “Tür çeşitliliği krizi” üzerine çalışmalara da değinilmiş.

Teyit, Darıca Hayvanat Bahçesi’nin Genel Müdürü Can Bodur’a ulaşarak iddianın gerçeği yansıtmadığını doğruladı. Haberin ilk yayınlandığı tarihlerde hayvanat bahçesinin genel müdürünün Arif Sankur, daha sonra ise Yücel Yılmaz olduğu bilgisi de iletildi. Bodur ise üç yıldır görevde. 

Bodur hayvanat bahçesinin misyonlarından birinin tür çeşitliliğini korumak olduğunu da ekledi.

İddia Zaytung kaynaklı da değil

Haberin Zaytung tarafından paylaşıldığına dair hayvanat bahçesi tarafından Teyit’e iletilen link dışında bir kanıt bulunmuyordu. Teyit'in bunun üzerine ulaştığı Zaytung kurucusu Hakan Bilginer, haberle ilgilerinin olmadığını, böyle bir içeriği hiçbir zaman yayınlamadıklarını belirtti.

Teyit bunun üzerine haberin kaynağı olarak Zaytung'u gösteren blog sitesine ulaştı. Site yetkilisi, haberin orijinaline ulaşamadı ve içeriğin parodi olduğunu, "çok da ciddiye alınmaması gerektiğini" söyledi.

Kaynağı bulmak için tarih aralıkları ve kilit kelime kombinasyonlarını değiştirerek arama yaptığımızda ise, içeriğin daha 2008 yılında ortaya çıktığını bulduk. Zaytung ise 2009 yılında kuruldu.

darica ilk paylasim

İçerikte kullanılan gülücük ile belediye ekiplerinin sivrisinekleri nasıl ayıracağı ile ilgili ifade, parodi olduğunu gösteriyor.

İnsan müdahalesi nedeniyle değişen ekosistemler ve iklim krizi, birçok hayvanın neslini tehlikeye atıyor. Buna tür çeşitliliği krizi deniyor. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı yetkilileri de krizle baş etmek için hayvanların üremesini önceliklendirdiklerini ifade etmişlerdi. Diğer yandan hayvanat bahçeleri, hayvanların doğal yaşamdan koparılmaları, hapis ve izole edilmeleri nedeniyle uzun zamandır hayvan hakları savunucuları tarafından eleştiriliyor.