Danıştay'ın Kanal İstanbul ihalesini iptal ettiği iddiası

Danıştay'ın Kanal İstanbul ihalesini iptal ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Danıştay 13. Dairesi Kanal İstanbul geçişi kapsamında Halkalı Ispartakule arasında yapılacak demiryolu hattı projesini iptal etti.

Proje, açık ihale şeklinde gerçekleştirilmemesi nedeniyle hukuka aykırı bulunarak iptal edilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki bir paylaşımda, Danıştay’ın Kanal İstanbul ihalesini iptal ettiği iddia edildi. 

danistay kanal istanbul iptali iddiasi

Halkalı Ispartakule arasında yapılacak demiryolu hattı projesi iptal edildi

İddianın kaynağı, Deutsche Welle Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberi. Haberde Danıştay 13. Dairesi’nin, Kanal İstanbul geçişi kapsamında Halkalı Ispartakule arasında yapılacak demiryolu hattı projesini, açık ihale şeklinde gerçekleştirilmemesi nedeniyle hukuka aykırı bularak iptal ettiği belirtilmiş. Yani haberde Kanal İstanbul projesinin tamamen iptaline dair bir bilgi yer almıyor. 

Karara Danıştay’ın karar arama platformu üzerinden henüz ulaşılamıyor. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) ise ihalenin detaylarını görmek mümkün. Demiryolu hattı projesinin üstlenicisi, Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt Anonim Şirketi. 28 Haziran 2021 tarihli ihale 21/b yani pazarlık usulüyle yapılmış. 21/b usulü, savaş, salgın hastalık, acil ve özellikli işler için kullanılması gereken bir usul. 

ekap halkali ispartakule ilani

ekap halkali ispartakule ilani 2

Konuyla ilgili Danıştay 13. Dairesi’nin verdiği karar metnini Teyit’in ulaştığı Alican Uludağ paylaştı. 

danistay karar gorseli 1

danistay karar gorseli onucuncu daire

İptal gerekçesine bakıldığında kamu ihalede açıklık ve rekabetin sağlanmasının kamu yararı açısından gerekli olduğu belirtilmiş. Söz konusu ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesinde hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmış. 

Pazarlık usulü tartışmalı bir konu. Son dönemde muhalefet partileri pazarlık usulünün bir rant aracı haline gelmesini eleştiriyor

Kanal İstanbul projesini ilk kez 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Proje birçok tartışmaya da konu oldu. 

Kapak görseli: MEGAİSTANBUL