Danimarkalı kadının evlat edindiği Nijeryalı çocuğun değişimini gösterdiği iddia edilen fotoğraf

Danimarkalı kadının evlat edindiği Nijeryalı çocuğun değişimini gösterdiği iddia edilen fotoğraf

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kadın Anja Ringgren Loven isimli yardım görevlisi.

Loven Nijerya’da “cadı olduğu” gerekçesiyle sokağa atılan çocukları kurtarıp kocasıyla birlikte kurdukları, Nijerya’daki “Land of Hope” isimli merkezde bakımlarını üstleniyor.

İlk fotoğraf Loven ve kocasının kurtardığı Hope isimli çocuğu gösteriyor.

Loven, Hope’u evlat edinmemiş, Hope hala Nijerya’daki bakımevinde yaşıyor.

İkinci fotoğraf da Hope’un kurtarılmasından bir yıl sonra çekilmiş ve yine Loven ve Hope’u gösteriyor.

Üçüncü fotoğraftaki çocuk ise Loven’in biyolojik oğlu David Jr.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun süredir yayılan bir paylaşımda ilk fotoğraftaki kadının su verdiği çocuğun üçüncü fotoğraftaki çocukla aynı kişi olduğu iddia ediliyor.

danimarka evlat edinme iddia

Öncelikle yapmamız gereken, kadının kim olduğunu öğrenmek. Bunun için elimizdeki görseldeki ipuçlarını taramamız gerekiyor: Bunlardan en çok öne çıkanı 2020’den olduğu iddia edilen fotoğrafta kadının giydiği tişörtün üzerindeki yazı. “Choose love, save a child” (Sevgiyi seç, bir çocuk kurtar) araması yaptığımızda, karşımıza 2016 tarihli bir Independent haberi çıkıyor. Buradan fotoğraftaki kadının Anja Ringgren Loven isimli yardım görevlisi olduğunu öğreniyoruz.

Danimarkalı Loven 2012 yılından beri Nijerya’da “cadı olmakla” suçlanan çocukları kurtarıp koruyan DINNødhjælp adlı derneğin kurucusu. Derneğin Nijerya’da “Land of Hope” isimli bir çocuk bakımevi bulunuyor. Dernek bu çocukları kurtarıp bakımını üstleniyor; Nijerya’daki toplulukları eğiterek uzun vadeli bir etki amaçlıyor.

Loven ilk fotoğraftaki çocuğu gerçekten de 2016 yılında görüp su ve yiyecek verdikten sonra hastaneye götürmüş. Derneğin resmi internet sitesine göre, Loven’in Hope ismini verdiği bu çocuk Nijerya’daki Land of Hope bakımevinde yaşıyor. 

AFP Fact Check derneğin bağış sorumlusu ve Anja Ringgren Loven’in kardeşi 2018 yılında benzer bir iddia nedeniyle Tina Ringgren Loven’a ulaşmış. Tina Ringgren Loven da Hope’un şu an Anja ve kocası David’in kurduğu bakımevinde yaşadığını doğrulamış.

Yine AFP Fact Check’in analizine göre 2017’ye ait olan fotoğraf Hope’a ait. Anja, Hope’u kurtardıktan bir yıl sonra aynı fotoğrafı canlandırarak çocuğun sağlıklı olduğunu ve eğitim aldığını belirtmiş.

Loven’in kendi oğlu David Jr. ile fotoğrafı 

Son fotoğraftaki çocuk ise Loven’in kendi oğlu David Jr. The France 24 Observers Anja Ringgren Loven’e ulaşarak Anja, kocası David, oğlu David Jr. ve Hope ile röportaj yapmış. Loven, 2016 yılındaki fotoğrafın bir Danimarka kanalı için yapılan belgesel çekiminden olduğunu söylüyor. Loven sürekli karşısına çıkan bu gönderilere fotoğraftakinin oğlu David Jr. olduğunu söylemeye çalıştığını, ancak baş edemediğini belirtiyor. 

Loven o zamanlar sosyal medyada pek aktif olmadığını, bu yüzden bazı kişilerin onun adına sahte profiller oluşturarak insanlardan bağış isteyip dolandırıcılık yaptıklarını da ekliyor. 

Anja’nın kocası David Emmanuel Umem ise kurtardıkları çocukların yalnızca vasiliğini üstlendiklerini, bu çocukları evlat edinmediklerini söylemiş. Ummem böyle yanlış bilgilerin hem dernek hem de kendileri için yasal sorunlar teşkil ettiğini de eklemiş.