Danimarka'da 18 yaş altındakilere Covid-19 aşısının yasaklandığı iddiası

Danimarka'da 18 yaş altındakilere Covid-19 aşısının yasaklandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddianın kaynağı aşı ve pandemi karşıtı haberler yayınlayan The Counter Signal.

Danimarka 50 yaş üzeri ve kronik sağlık sorunu olan herkese aşı öneriyor.

5-17 yaş aralığındaki gençlerin aşılanması yasak değil. Sadece bu yaş grubu önceliklendirilmemiş.

Ülke 2022-2023 sezonu önceliğini 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişileri korumak olarak açıklıyor.

Danimarka Sağlık Otoritesi ülke stratejisinin enfeksiyonu engellemek değil ölüm ve ağır hastalığı engellemek yönünde olduğunu ve aşının herhangi bir yaş için yasaklanmadığını söyledi.

Sosyal medya platformlarındaki bazı paylaşımlarda, Danimarka’nın 18 yaş altındakilerin Covid-19 aşısı olmasını yasakladığı iddia edildi. Paylaşımlarda kararın aşının sağlık sorunları yarattığı gerekçesiyle verildiği ima ediliyor

danimarka 1png

Gerekli hallerde 5-17 yaş grubuna da aşı tavsiye ediliyor

İddia araştırmaya başlanınca Danimarka sağlık otoritelerinin konu hakkında yaptığı açıklamaya ulaşmak mümkün. Kararda 1 Ekim 2022 itibariyle yeni aşı politikalarının uygulamaya konacağı duyurulmuş. Burada Covid-19’un grip gibi mevsimsel bir hastalık olmasını bekledikleri, bu nedenle de 1 Ekim 2022 itibariyle yeni bir aşı programını başlatmayı planladıkları bilgisi yer alıyor. Programa göre 50 yaş ve üzerinde olan ya da risk taşıyan herkese Covid-19 aşısı öneriliyor.

Açıklamanın ilgili bölümünde, Covid-19’un ileri yaş ile ilgisi anlatılmış. Çocuk ve gençlerin Covid-19’a bağlı ciddi semptom geliştirme riskinin epey düşük olduğu, bu nedenle de 5-17 yaş arasındakiler için eğer risk yaratan bir sağlık sorunları yoksa aşının şart olmadığı söylenmiş. 

danimark 2

Ancak bu bir yasak anlamına gelmiyor. Ülke, aşılamada 50 yaş ve üzeri herkesi aşıyla koruyacak bir önceliklendirme politikası benimsemiş. 18 yaş altına aşı yapılmasının yasaklanması söz konusu değil. 

Teyit'in ulaştığı Danimarka sağlık otoritesi de, ülkenin 2022/2023 kış sezonu için stratejisinin ağır hastalık, hastaneye yatış ve ölümleri engellemek olduğunu belirtti. 50 yaş ve üzerinin aşılanması bu nedenle önceliklendirilecek; 18 yaşa kadar olanların da ilk doz aşısı yapılacak. Bir yetişkin, genç ya da çocuğun hastalığı ağır geçirme ihtimali olması halinde aşı olması önünde hiçbir engel yok.

İddia aşı karşıtlarının mecrasında yayınlanmış 

İddianın Türkiye’de de yayıldığı kaynak olan ‘The counter signal’ isimli medya kurumunun “Dünya Sağlık Örgütü’nün istilacı ve tehlikeli pandemi anlaşmasını durdurun isminde ve yürütücüsü olduğu bir imza kampanyası var. Yani aşı karşıtı olmadıklarını söylemek güç. 

Yayınlanan haberde kullanılan kaynağı incelediğimizde de Danimarka sağlık otoritelerinin yayınladığı metnin Dancasının kullanıldığı görülüyor. Bu metinde gençlerin Omicron varyantından ciddi derecede etkilenmedikleri gerekçesiyle aşı zorunluluğuna tabi olmayacakları, ancak bir doktor kontrolünden sonra gerekli görülürse aşı yaptırabilecekleri anlatılmış. 

Danimarka Nisan ayıyla birlikte salgının mevsim itibariyle kontrol altında olduğunu ancak sonbaharla birlikte ilaç ve aşılara yeniden ihtiyaçları olacağını açıklamıştı. Beş çeşit aşının kullanım izni aldığı ülkede şimdiye kadar aşılamanın durdurulduğu bir zaman olmadı. 

Covid-19 aşılarının etkililiği ve güvenliği düzenli olarak izleniyor. Halihazırda uygulanmakta olan Covid-19 aşılarının güvenliği ile ilgili soru işareti yaratan bir veri bulunmuyor. Eldeki tüm veriler, aşıların etkili ve güvenli olduğunu gösteriyor.

İddiayı Reuters da yanlışlamıştı. 


Katkıda bulunanlar
  • Thomas Hedin