Danimarka’da 13 yıldır bulaşıkçılık yapan kişinin restoranın yüzde 50 ortağı yapıldığı iddiası

Danimarka’da 13 yıldır bulaşıkçılık yapan kişinin restoranın yüzde 50 ortağı yapıldığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

Ali Sonko 2017’de restoranın ortağı yapılmış.

Ancak Sonko ne söylendiği gibi ortak yapılan tek çalışan, ne de payı yüzde 50.

Sonko ile birlikte iki restoran çalışanı daha restoranın yeni ortakları arasında yer almış.

Facebook’ta paylaşılan bir gönderi epey ilgi gördü. Paylaşımda Danimarka’da bulunan ve dünyanın en ünlü restoranlarından biri olan Noma’da 13 yıldır bulaşıkçılık yapan Ali Sonko’nun restoranın yüzde 50 ortağı yaptığı söylendi. Benzer paylaşımlar 2020 yılında da sosyal medyada yayılmış ve ilgi görmüştü.

ali sonko facebook iddiajpg

Ortaklık haberi hesaplardan duyurulmuş

Konu arama motorlarında aratıldığında bir Danimarka gazetesinin 26 Şubat 2017 tarihli haberine ulaşılabiliyor. Habere göre Kopenhag’ta bulunan Noma’nın mevcut adresteki restoranının kapanmasına karar verilmiş. Restoranın ortaklarından baş aşçı René Redzepi, restoranın son iş günü sonrası çalışanları ağırladığı bir parti organize etmiş. Partide Redzepi, Ali Sonko’nun Noma’nın yeni ortaklarından biri olduğunu duyurmuş.

Redzepi’nin Instagram ve Facebook hesaplarından da bu haberi takipçileriyle paylaştığı görülüyor. Sonko’nun yanı sıra servis şefi Lau Richter ve restoran müdürü James Spreadbury de restoranın yeni ortakları olmuşlar. 

restoran sosyal medya aciklamalari

Redzepi, The New York Times’a yaptığı açıklamada babasıyla aynı isme ve benzer bir hikayeye sahip olması nedeniyle aralarında özel bir bağ olduğunu belirttiği Sonko’nun, tüm zamanını restoranda geçirdiğini ve çok sıkı çalıştığını belirtmiş. 

Ayrıca yeni ortakların şirket hisselerinin yüzde 10’una sahip olduklarını ifade etmiş. Sonko ise kararın kendisini çok mutlu ettiğini söylemiş. İş hayatına dair politik meselelerle uğraşmaktansa bulaşık yıkmayı tercih edeceğini belirten Sonko, zamanının bir kısmını restoranın bulaşıklarını yıkayarak geçirmek istediğini sözlerine eklemiş.

Danimarka’da şirket sicil kayıtlarının yayınlandığı sitedeşirketin yeni ortaklıklarına ilişkin bir veri yok. Ancak Teyit’in bilgi almak üzere ulaştığı Danimarkalı teyit kuruluşu Tjekdet, Noma’nın şirket yapısı gereği ortaklıklarını kamuoyuyla paylaşma zorunluluğu olmadığını belirtti.

Hikayesiyle göçmenlerin başarısının güçlü bir sembolü haline geldi

1980’lerde Gambiya’dan Danimarka’ya göç eden Ali Sonko balık satıcılığı, kasaplık ve fabrika işçiliği gibi pek çok işte çalışmış. 2003 yılında işe başladığı, ortaklığına yükseldiği sırada dört kez dünyanın en iyi restoranı ve Michelin yıldızı sayısını 2021’de üçe çıkaran Noma’da 62 yaşında elde ettiği başarıyla Sonko, ülkede göçmenlerin başarısının güçlü bir sembolü haline gelmiş. Danimarka son yıllarda yürürlüğe koyduğu mülteci ve göçmen karşıtı politikalarıyla tepki toplamıştı.

Yani çalışanın restoranın ortaklarından biri olduğu doğru; ancak Sonko ne tek çalışan ortak, ne de payı söylendiği gibi yüzde 50. İçeriklerin bu kısmı hatalar içeriyor. 

İddia arama motorlarında aratıldığında 2017 yılında HaberTürk ve Hürriyet’in konuyu haberleştirdikleri görülüyor.