Dance of the Hillary virüsü ve virüs hakkında uyarı yapıldığı iddiası gerçek değil

Dance of the Hillary virüsü ve virüs hakkında uyarı yapıldığı iddiası gerçek değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

BirGün, İHA, CNN Türk gibi basın kuruluşlarında da yer alan iddiaya konu olan ve WhatsApp mesajlarıyla yayılan metinler şöyle:

Dance of the Hillary isimli bir video gelirse sakın açmayın Asayiş dairesi ilgili personel tarafindan bildirildi. Tüm mobili formatlayan cok tehlikeli bir virüs içeriyormus. Mümkün olduğunca çok kişiye bildirin.

--

BBC Radyo haberi: Dance of the Hillary isimli bir video gelirse sakın açmayın. Bugün BBC Radyo tarafından bildirildi. Tüm mobili formatlayan cok tehlikeli bir virüs içeriyormus. Mümkün olduğunca çok kişiye bildirin.

Geçtiğimiz aylarda BBC Radyo’da duyurulduğu söylenen, son günlerde ise “Asayiş uyardı” başlığıyla tekrar dolaşıma giren ve akıllı telefon kullanıcılarını “Dance of the Hillary” (Hillary’nin dansı) isimli bir virüse karşı uyaran mesaj gerçeği yansıtmıyor.

dance of hillary virusu

İnternette “Dance of the Pope” (Papa’nın dansı) şeklinde de uyarısı yapılan virüs iddiasının nasıl ve nereden ortaya atıldığı belli değil. Ancak özellikle WhatsApp kullanıcılarının birbirini uyardığı sözde virüsten etkilenen veya virüsü gören bir kullanıcının deneyimine henüz rastlanmadı.

dance of the hillary asayis

Ayrıca metinlerde geçen “BBC Radyo haberi” ve “Asayiş dairesi ilgili personel tarafından bildirildi” iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. BBC Radyo’da daha önce böyle bir haber duyurulmadı. Asayiş Dairesi’nden kastın ise Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Daire Başkanlığı olduğu düşünülse de başkanlığın da konuyla ilgili bir uyarısı bulunmuyor.