Dalila Jakupovic’in Covid-19 aşısı yüzünden maça devam edemediği iddiası

Dalila Jakupovic’in Covid-19 aşısı yüzünden maça devam edemediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video salgından önce kaydedilmiş.

Sporcu orman yangınlarının yol açtığı duman yüzünden maçı bırakmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir videoda göre Sloven tenisçi Dalila Jakupovic, Avustralya Açık tenis turnuvasında Covid-19 aşısı yüzünden kalp sorunu yaşadı ve maçı yarıda bıraktı. 

tenis covid


Görüntüler salgın öncesinde kaydedilmiş

"Dalila Jakupovic" odaklı bir aramada bahsi geçen görüntülere YouTube’da rastlamak mümkün. The Guardian tarafından 14 Ocak 2020’de paylaşılan videonun açıklamasında, Jakupovic’in şiddetli bir öksürük krizi yaşayarak maçtan ayrıldığı ifade ediliyor. 


Olay hakkındaki haberlerde, o dönem ülkeyi etkisi altına alan büyük çaplı orman yangınlarının hava kalitesini etkilediği ve Jakupovic öksürük krizine girmesine yol açtığı ifade
ediliyor

Dumandan etkilenen sporcu, normalde astım ya da solunum güçlüğü gibi sorunlarının olmadığını, böyle bir durumla ilk defa karşılaştığını açıklamış

Aynı gün Avustralya Açık’ın resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda da duman sorununu gecikmelere neden olduğu söyleniyor.

2022 yılındaki turnuva katılımcıları arasında da Jakupovic yer almıyor

Videonun kaydedildiği Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütü henüz pandemi ilan  etmemişti ve ilk aşının bir insan üzerinde uygulanmasına bile aylar vardı. Yani olayın Covid-19 ya da aşıyla ilgili olmadığı açık. 

Avustralya’yı etkisine alan büyük orman yangınları 2019’un sonundan 2020’nin başlarına kadar sürmüştü