İddialar doğru değil: Cumhuriyet'in Atatürk anması, 10 Kasım özel kapağında

İddialar doğru değil: Cumhuriyet'in Atatürk anması, 10 Kasım özel kapağında

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Bugün (10 Kasım 2016) Mustafa Kemal Atatürk'ü 78. ölüm yıldönümünde anmak üzere birçok gazete birinci sayfasında Atatürk fotoğrafı kullandı. Sosyal medyada sabah saatlerinde ortaya atılan bir iddiaya göre ise Cumhuriyet gazetesi bugünkü nüshasına Atatürk'e yer vermedi.

Aydınlık gazetesi yazarı Mehmet Faraç, Twitter’da Cumhuriyet gazetesinin birinci sayfasını paylaşarak "3 gündür nasıl işgal edildiğini yazdığımız Cumhuriyet bugün Atatürkten söz etmemiş.Gazeteye de ordaki liboşları savunanlarada yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

farac cumhuriyet ataturk u kapaktan gormedi

Aydınlık gazetesi de  “Adını Atatürk'ün koyduğu Cumhuriyet gazetesi birinci sayfasından Atatürk'ü görmedi” ifadelerini kullanarak bir haber yaptı.

İddiaların aksine Cumhuriyet gazetesi daha önceki dönemlerde yaptığı gibi "kapak uygulamasını" kullanarak Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını ve anma mesajını birinci sayfa yaptı.

cumhuriyet kapak 10 kasim 2016

Cumhuriyet gazetesi çalışanları da sosyal medya hesaplarından Cumhuriyet gazetesinin 10 Kasım’a özel kapak yaptığını belirterek kapağın görselini paylaştı.

kemal goktas cumhuriyet

Gelen tepkiler üzerine Faraç, başka bir tweet atarak Cumhuriyet gazetesinin ilk defa “kapak” uygulaması yaptığını iddia etti.

mehmet farac ataturk cumhuriyet

Ancak Mehmet Faraç’ın belirttiğinin aksine bu uygulama ilk defa yapılmıyor. Cumhuriyet gazetesi daha önceki yıllarda da, özellikle 10 Kasımlarda, “özel kapak” kullanmıştı. 

cumhuriyet 10 kasim 2009

"Kapak" ilk değil

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Haber Müdürü Ayşe Sayın teyit.org’a yaptığı açıklamada Cumhuriyet gazetesinin özel ve önemli günlerde gazete için özel kapak yaptığını belirtirken Faraç'ın Cumhuriyet'te çalıştığı dönemde de kapak uygulamasının kullanıldığını ifade etti;

“Cumhuriyet’in geleneğinde bu ilk değil. Hatta Mehmet Faraç’ın çalıştığı yıllarda da 10 Kasım’da, ulusal günlerde çift kapak çıkarttık. Bu gelenek İlhan Selçuk döneminde de vardı. Şimdi de var.

Bu Cumhuriyet’e yönelik bir algı yaratma operasyonudur. Ne yazık ki yalan yanlış bilgiler bunlar. Gazetecilikte hepimizin eleştirdiği, hatta kendi gazetemizi bile eleştirdiğimiz noktalar olabilir. Ama önemli olan doğruyu, gerçeği ortaya koymaktır.” 

Gazeteden açıklama

Cumhuriyet gazetesi de resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Gazete attığı tweetle “‘Atatürk yok’ provokasyonlarına yanıt: #Cumhuriyet Gazetesi’nin birinci sayfası” diyerek gazetenin kapak sayfasını paylaştı. Gazete açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı;

“AKP ile el ele verip Cumhuriyet gazetesini susturmak için işbirliği yapan Aydınlık gazetesi ve bazı yazarları sabahtan bu yana 'Cumhuriyet gazetesi birinci sayfasından Atatürk'ü vermedi' yalanını yayıyor. Tam sayfa Atatürk fotoğrafı üzerine 'Özlemle anıyoruz' yazısı ve Nadir Nadi'ye verdiği röportajdaki sözleri bulunan Cumhuriyet birinci sayfasını görmezden gelip 'Atatürk'ü vermedi' yalanlarıyla insanları kandırmaya çalışan adı Aydınlık kendi karanlık provokatörlere cevabımız birinci sayfamızın kapağıdır.”

Cumhuriyet'in 10 Kasım için yaptığı özel kapağın PDF versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.