Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili oy sayıları arasında tutarsızlık olduğu iddiası

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili oy sayıları arasında tutarsızlık olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşımdaki farkların sebebi cumhurbaşkanlığında yurtiçi, milletvekilliğinde yurtdışı rakamların alınması.

İki seçimde de yurtiçi sayılara bakıldığında ciddi bir farklılık görünmüyor.

Yurtdışı oyları milletvekillerine 24 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 136 sayılı genelgenin 8., 9. ve 10. maddeleri uyarınca dağıtılıyor.

Twitter’da bir kullanıcı il bazında cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin oy sayılarını karşılaştırarak dramatik oy farklılıkları olduğunu gösteren bir zincir paylaştı. Paylaşıma göre milletvekilliği için kullanılan oylar, cumhurbaşkanlığı için kullanılan oylara göre İstanbul’da yaklaşık 250 bin, Ankara’da 110 bin ve İzmir’de 70 bin civarında. 

Paylaşım sahibi bu farkları “şüpheli” diye tanımlayarak paylaştı.

serciyo iddia

istanbul 250 bin iddia paylasim

NTV’nin AA’nın verilerini kullanarak hazırladığı seçim sayfasından alınan görsellere göre büyük şehirlerdeki milletvekilliği için kullanılan oylar, cumhurbaşkanlığı için kullanılan oylardan çok daha fazlaydı.

Görsellere göre örneğin İstanbul’da cumhurbaşkanlığı için kullanılan geçerli oy 10 milyon 150 bin 710 ve kullanılan toplam oy 10 milyon 291 bin 304. Yine İstanbul’da milletvekilliği için kullanılan geçerli oy 10 milyon 409 bin 123 ve kullanılan toplam oy 10 milyon 624 bin 263. Böylece İstanbul’da kullanılan geçerli oylar arasındaki fark 258 bin 413, toplam oy sayıları arasındaki fark ise 332 bin 959.

Aslında milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı için kullanılan oy sayılarının arasındaki dramatik değişim yurtdışı oylarının dağıtılmasından sonra ortaya çıkan durumu gösteriyor. NTV’nin verilerini aldığı AA’nın sitesine bakıldığında, AA’nın seçim sonuçlarını “Yurtiçi,” “Yurtdışı” ve “Yurtiçi + Yurtdışı” seçenekleriyle paylaştığı görülüyor

AA’nın sitesinde yurtdışı oylarının eklenmediği şekilde illere göre sonuçları görmek mümkün.

17 Mayıs 2023 saat 12 itibariyle AA’nın yalnızca yurtiçi sonuçlarında Türkiye geneli cumhurbaşkanlığı için kullanılan geçerli oy sayısı 52 milyon 972 bin 968, milletvekilliği için kullanılan geçerli oy sayısı ise 52 milyon 627 bin 866. Cumhurbaşkanlığı için yurtdışı geçerli oy sayısı 1 milyon 823 bin 106, milletvekilliği için yurtdışı geçerli oy sayısı ise 1 milyon 814 bin 553.

yurt disi aayurt ici aa

İddiayı bir örnekle daha net inceleyelim. Paylaşıma göre Mersin'de fark 34 bin. NTV'nin sitesine bakılınca benzer fark görülebiliyor.

mersin ornegi

Ancak AA üzerinden iki seçim sonucu da yurtiçi işaretlendiğinde aradaki fark kayboluyor.

mersin aa 1

mersin ornek aa 2

AA’nın verilerini kullanarak tablolarını hazırlayan NTV’nin ise şehirleri gösteren tabloları, yurtdışı oylarını doğrudan şehirlere dağıtarak hazırlanmış ve şehirlerin yurtdışı oyları dağıtılmadan önceki versiyonlarına NTV’nin sitesi üzerinden ulaşılamıyor.

Bunun yerine NTV, yurtdışında ve gümrükte kullanılan oyları sitesine ayrıca taşımış.

ntv sadece yurt disi

ntv sadece gumrukler

Twitter’da paylaşılan ve çok sayıda etkileşim alan paylaşımda ortaya konulan oy farkları, aslında NTV’nin sitesindeki verilerin sunulma biçimden kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanlığı için kullanılan oylarda şehirlere göre dağılım olmadığı ancak milletvekilli oyları şehirlere göre dağıtıldığı için, iki oy sayısı arasında büyük farklar ortaya çıkıyor. NTV’nin kullandığı verilerin alındığı AA’da ise oylar yurtiçi ve toplam olarak iki farklı şekilde gösterildiğinden yurtdışı oylarının etkisi doğrudan görülebiliyor.

Yurtdışında kullanılan oyların şehirlere nasıl dağıtılacağı 24 Mart 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan 136 sayılı genelgenin 8., 9. ve 10. maddelerinde ayrıntılı olarak ve örneklerle açıklanmış. Yurtdışı oylarının nasıl dağıtıldığını ayrıntılı olarak gösteren bir analize ise buradan ulaşılabiliyor.