Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın içinde ve dışında Türk bayrağı bulunmadığı iddiası

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın içinde ve dışında Türk bayrağı bulunmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın içinden ve dışından çekilen görüntüler incelendiğinde Türk bayrağı olduğu görülebilir.

Ana bina girişinde altı adet direkli Türk bayrağı bulunuyor.

Sanal turla Külliyenin içindeki çeşitli bölgelerde bulunan Türk bayrakları da görülebilir.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen haberde, Ankara Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın içinde ve dışında Türk bayrağı bulunmadığı iddia edildi. “TÜRK TİM” isimli bir Facebook sayfası tarafından da 18 Mayıs 2019 tarihinde paylaşılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ait iki fotoğrafın yer aldığı gönderi 3 bin 400 kişi tarafından paylaşıldı.

cb kulliye bayrak paylasim 1

Ancak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türk bayrağı bulunmadığı iddiası doğru değil. Sarayın içinden ve dışından çekilen görüntülerde, ana bina girişinin sağı ve solunda üçer tane olmak üzere toplam 6 adet direkli Türk bayrağı olduğu görülebiliyor. Binanın içinde de çeşitli bölgelerdeki Türk bayraklarını görmek mümkün.

Sarayın farklı noktalarında Türk bayrağına rastlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 2017 yılında havadan çekilmiş görüntülerine YouTube’dan ulaşmak mümkün.

cumhurbaskanligi bayrak ss 1

turk bayrak saray ss

Videodaki görüntülerde ana bina girişinde bulunan 6 adet direkli Türk bayrakları görülebiliyor.

Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesindeki fotoğraf galerisinde de ana binanın girişindeki bayrakların gözüktüğü fotoğrafları bulmak mümkün.

2017 04 27 kulliyedebahar 04

2017 04 27 kulliyedebahar 03

Cumhurbaşkanlığı Sarayı sanal turla gezilebiliyor


Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinden ulaşılabilen sanal tur projesiyle de külliyenin bahçesi ve binaların içi gezilebiliyor. Sanal turla ana bina içindeki konferans salonu, yemek salonu, kabul salonu, basın salonu bölümlerindeki Türk bayrakları görülebiliyor.

cb kulliye basin odasi turk bayragi

                    Basın odasından bir kare

Külliyenin içinde bulunan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde de Türk bayraklarını görmek mümkün. Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinden merkezin fotoğrafına ulaşılabiliyor.

2017 05 12 kongre ve kultur merkez 1

30 Mayıs 2019 tarihinde Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Yargı Reformu Stratejisi Programı’nın videosuna bakıldığında da merkezin içindeki bayrakları görmek mümkün.

yargi reformu kultur kongre bayrak 1

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın içinde ve dışında Türk bayrağı bulunmadığı iddiası doğru değil. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana bina girişinde 6 adet direkli Türk bayrağı bulunmakta. Külliyenin içindeki çeşitli bölümlerde de Türk bayraklarını görmek mümkün.