Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin içini gösterdiği iddia edilen fotoğraflar

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin içini gösterdiği iddia edilen fotoğraflar

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ tarafından 13 Ağustos 2018 tarihinde sosyal medyada “İşte krizin nedeni, israf ve kötü yönetim. Kimse papazın arkasına sığınmasın. Hazinenin dolu olsaydı 50 papaz tutuklardınız ve bir şey olmazdı” başlığıyla yapılan paylaşım, daha sonra Yeniçağ Gazetesi tarafından haberleştirilerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin içini gösterdiği iddiasıyla yayınlandı.

teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve farklı başlıklarla uzun süredir dolaşımda olan görsel 18 ve 19 Eylül 2018 tarihlerinde tekrar dolaşıma girdi ve Twitter’da bin 200’den fazla retweet alırken Facebook üzerindeki paylaşım sayısı da 2 bini aştı.

insta

Fakat fotoğrafların Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin içini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar (saat yönüne doğru) Mabeyn Köşkü, Palais Garnier opera binası ve bir tasarım/mobilya mağazası tarafından yüklenen ve Emine Erdoğan’ın içerisine montajlandığı ve esasen tasarım mobilyalar yapan bir mağazanın satışa sunduğu bir yatak odasına ait.

İlk iki fotoğraf Yıldız Sarayı’ndaki Mabeyn Köşkü’nden

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otururken görüldüğü fotoğraf, 31 Mayıs 2015 tarihinde TRT’ye verdiği mülakattan. İlgili mülakattan alınan bir videoda muhalefetin “Saraydaki altın kaplama klozetler” iddialarına cevap veren Erdoğan’ın konuşması Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde bulunabiliyor ve ilgili sayfada mülakatın Yıldız Sarayı’nın Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştiği belirtiliyor. Erdoğan’ın iddia konusu fotoğraftaki takım elbisesi ve ilgili haberlerdeki video ve fotoğraflarda giydiği görülen takım elbise aynı.

saray iddiasi

Yine aynı akşam Erdoğan’ın mülakat sonrası Yıldız Sarayı’ndan Tarabya’daki Huber Köşkü’ne geçtiğine dair bir haber de bulunmakta.

Erdoğan’ın katıldığı mülakatlar zaman zaman Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştiriliyor. 13 Mart 2017’de ATV’ye, 27 Mart 2017’de de Show TV, Bloomberg HT ve HaberTürk TV’ye ortak olarak Mabeyn Köşkü’nde verdiği belirtilen mülakatlar da bunlardan ikisi. Bu mülakatlardan alınan fotoğraf ve videolar ile iddia konusu fotoğraf ve alakalı videolardaki detaylar karşılaştırıldığında mülakatların tümünün Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirildiği görülüyor.

mabeyn kosku

İkinci fotoğraf ise Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile dönemin ABD Başkan yardımcısı Joe Biden’ın eşi Jill Biden’ın bir araya geldiği 23 Ocak 2016 tarihinden. Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde, tarafların Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldiği bilgisi paylaşılmış. Aynı tarihlerde Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden’ın görüşmesi de Ensonhaber, Haber7, TGRT Haber gibi haber siteleri tarafından iddia konusu görsel kullanılarak paylaşıldı.

Sultan Abdülaziz tarafından 1866 yılında yaptırılan Mabeyn Köşkü esasen bir dinlenme köşkü olarak planlanmış. Fakat halefi Sultan II. Abdülhamid tarafından devletin idare merkezi haline getirilen köşk, Cumhuriyet döneminde ise çoğunlukla askeriye tarafından kullanıldı. Daha sonra bir dizi restorasyondan geçirilen köşk, bugün Cumhurbaşkanlığınca kullanılıyor.

Sağ taraftaki iki fotoğraf Paris’teki Palais Garnier opera binasından

Saat yönüne doğru devam edildiğinde görülen iki fotoğraf ise Paris’teki Palais Garnier olarak bilinen opera binasından. İlgili fotoğraflar Paris Opera’nın resmi sitesindeki “Keşfet” bölümünde görülebiliyor. İlk fotoğraf opera salonunun “grand foyer” olarak adlandırılan antresini gösterirken merdivenler ise “grand staircase” olarak biliniyor. Binada yapılmış bir tura buradan ulaşılabilir.

grand foyer

Grand Foyer

grand staircase

Grand Staircase

Emine Erdoğan’ın bulunduğu görsel montaj

Son olarak, kolajın sol alt tarafında Emine Erdoğan’ın bulunduğu fotoğraf ise montajlanmış. Yurtdışı merkezli bir tasarım/mobilya sitesinde fotoğrafı çeşitli açılardan görmek mümkün. Aynı yatak odasını listeleyen başka mobilya siteleri de var. Fotoğrafın montajlanmış halinin ise mizah içerikli montajların bulunduğu bobiler.org ismindeki internet sitesinden Mayıs 2016’da yayıldığı görülebiliyor.

montaj emine erdogan

mobilya1

mobilya2

Farklı tarihlerde sosyal medyada dolaşıma giren bu fotoğraflar son haftalarda “İşte krizin nedeni”, “Bu manzaraya sahip olabilmek için halkın üçte ikisi açlık sınırının altına itildigibibaşlıklarla tekrar dolaşıma girdi. Paylaşımlara gelen yorumlarda da çoğunlukla geçim sıkıntısına ve devlet kurumlarınca yapılan harcamalara vurgu yapıldığı görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın 2016 yılındaki bütçe giderlerinin, Ağustos 2017’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre 1 milyar 292 milyon Türk Lirası’nı aştığı görülüyor. Sayıştay’ın sitesinde 2017 yılına dair herhangi bir rapor bulunmamakta. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin maliyeti ise dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 4 Kasım 2014 tarihinde yaptığı bir açıklamaya göre 1 milyar 370 milyon Türk Lirası. Külliye’nin içerisi, Cumhurbaşkanlığı resmi web sitesi üzerinden yapılacak bir sanal tur ile görülebilir.