Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne ve YSK’ya giden yolların kamyonlarla kapatıldığı iddiası

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne ve YSK’ya giden yolların kamyonlarla kapatıldığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan iddia kapsamında Cumhurbaşkanı Külliyesi ve Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) giden yolların kamyonlarla kapatıldığı, binaların önlerinde kamyonların bulunduğu iddia edildi.

ak saray secim

İddiaya OdaTV, Cumhuriyet, Halkın Habercisi, Haber 3 ve Aydınpost gibi internet siteleri de yer verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Yüksek Seçim Kurulu’na giden bazı yolların kamyonlarla kapatıldığı iddiası doğru. Öte yandan sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünden çekildiği belirtilerek paylaşılan bir fotoğrafın ATO Congressium binasının hemen yanından çekilmiş olduğu anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yakınlarında kamyonlar görülüyor

Haberlerde şöyle bir fotoğrafın paylaşıldığı görülüyor:

kulliye secim kapatıldı 768x1024

Bu fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yaklaşık 1 kilometre uzağında çekildiği anlaşılıyor.

kulliye akp 1024x890

Sosyal medyada paylaşılan başka fotoğraflarda da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde kamyonların bulunduğu görülüyor.

alparslan turkes caddesi 768x1024

Kamyonun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden Alparslan Türkeş Caddesi’ne dönüş yolunu kapattığı görülüyor.

alparslan turkes  1024x861

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünden olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ATO Congressium binasının önünden

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünden çekildiği iddia edilen bu fotoğrafların çekildiği caddeleri Google Street View üzerinden incelediğimizde fotoğrafların farklı bir lokasyondan olduğu anlaşılıyor.

sogutozu ankara

Ankara’da Söğütözü Caddesi üzerinde çekilmiş bu fotoğraf ATO Congressium binasının hemen yanından. ATO Congressium binasında yurt dışından gelen oyların bulunduğu ve burada yurt dışı oylarının sayımının yapılacağı biliniyor.

sogutozu ankara ysk

Yüksek Seçim Kurulu’nun bulunduğu caddenin bir tarafı kamyonla kapatıldı

Sosyal medyada paylaşılan başka fotoğraflarsa YSK’nın bulunduğu Mithat Paşa Caddesi’nin kamyonla kapatıldığını gösteriyor.

ysk 1024x768ysk mesrutiyet 1024x768

Fotoğraflar incelendiğinde Mithat Paşa Caddesi üzerinde YSK’ya giden yolun bir tarafının kamyonla kapatıldığı anlaşılıyor.

ysk ankara 1024x852

Buna ek olarak gün içinde Mithat Paşa Caddesi’nden çekilen görüntüler incelendiğinde çok sayıda güvenlik kuvvetinin yanı sıra caddede bir kamyonun da bulunduğu görülüyor.

Özetle paylaşılan fotoğraflar ışığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Yüksek Seçim Kurulu’na giden bazı yolların kamyonlarla kapatıldığının doğru olduğunu söylemek mümkün. Sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünden denerek paylaşılan bir fotoğrafınsa ATO Congressium binasının hemen yanından çekilmiş olduğu görülüyor.