Cumhurbaşkanı Erdoğan için 140 metrelik özel yat inşa edildiği iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan için 140 metrelik özel yat inşa edildiği iddiası

Bulgular

Videoda görünen yatın ismi Al Waab II.

Yat Hollanda merkezli ve Türkiye merkezli iki şirketin ortaklığıyla yapılmış.

Yatın sahibinin kimliği belirtilmese de Ortadoğu’da yaşayan bir iş insanı olduğu biliniyor.

Yatı yapan ortaklardan Alia Yachts da yatın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkisi olmadığını belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin birçok noktasında çıkan orman yangınları sırasında yürüyen uçak tartışmalarının ardından, sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlardaki videoların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için özel olarak hazırlanan, 140 metre uzunluğundaki yatı gösterdiği iddia edildi.

cumhurbaskanligi ozel yat iddiasi paylasim

Videoda yeni bir yatın taşındığı görülüyor.

InVID isimli araç, sizin yerinize videolardaki belli başlı anların ekran görüntüsünü çıkararak tersine görsel arama yapmanıza olanak sağlıyor. Videoyu bu araca yükleyip Yandex’te arama yaptığımız zaman karşımıza, yatlarla ilgili çeşitli internet sitelerinin haberleri çıkıyor ve iddia konusu yatın isminin Al Waab II olduğunu öğreniyoruz.

yachts international al waab ii haber

Al Waab, Katar’ın Doha ve Ar-Rayyan şehirlerinin arasında kalan bir bölge. Al Waab II isimli yatın tasarımını üstlenen Hollanda merkezli Vripack şirketinin internet sitesine göre Al Waab isimli başka bir yat daha bulunuyor.

Al Waab II ise Türkiye’deki Alia Yachts ve Vripack ortaklığında yapılmış. Vripack yine yatın tasarımını üstlenirken parçalar Alia Yachts’ın Antalya’daki tersanesinde bir araya getirilmiş. Yatın uzunluğunun 140 değil, 55 metre olduğu biliniyor. 29 Temmuz 2021’de ilk kez suya indirilen yatın, Eylül ayındaki Monaco Yacht Show’da halkın karşısına çıkacağı belirtiliyor; sahibinin yatı sonrasında teslim alacağı düşünülüyor. 

Yatın kimin için yapıldığına hiçbir yazı ve haberde yer verilmemiş. Teyit’in bilgi almak için ulaştığı Alia Yachts da, gizlilik sözleşmesi nedeniyle yatı kimin aldığını açıklayamayacaklarını, ancak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgisi olmadığını söyledi.

Bazı sitelerde yatın sahibinin Ortadoğu’da yaşadığı ve temsilciliğini SF Yachts’ın yaptığı detayına da yer verilmiş. SF Yachts’a ulaşan Malumatfuruş, yatın Ortadoğulu bir müşteri için yapıldığı bilgisini doğrulamış. 

Cumhuriyet'in haberleştirdiği milletvekili Utku Çakırözer'in bir soru önergesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın verdiği yanıta göre, kurumun 2018 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan devralınan, 50 metre uzunluğunda Yakamoz isimli bir yatı bulunuyor.