Cumhurbaşkanı 11 Mart 2020 tarihli grup toplantısında sokağa çıkma yasağından bahsetmedi

Cumhurbaşkanı 11 Mart 2020 tarihli grup toplantısında sokağa çıkma yasağından bahsetmedi

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

WhatsApp gruplarında dolaşıma sokulan görsel Hürriyet gazetesinin mobil sitesinden alınmış ve fotoğrafın altındaki metin değiştirilmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Mart 2020'deki grup toplantısında böyle bir açıklama yapmadı ve o gün tespit edilmiş vaka sayısı da üç değil, birdi.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

WhatsApp gibi kapalı mesajlaşma platformlarında dolaşan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen bir gönderiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında yeni koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edileceğinden bahsetti. 

erdoganiddia

Ancak iddia doğru değil. Gruplarda dolaşıma sokulan görsel Hürriyet gazetesinin mobil sitesinden alınmış ve fotoğrafın altındaki metin değiştirilmiş. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında böyle bir açıklama yapmadı ve o gün tespit edilmiş vaka sayısı da üç değil, birdi.

Görüntüdeki detaylar

Paylaşıma sokulan görsel incelendiğinde, Hürriyet.com.tr’nin mobil sayfasında kullanılan yazı karakterinin daha farklı olduğu anlaşılabiliyor. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM grup toplantısı 11 Mart 2020 tarihinde yapıldı. Toplantının yapıldığı gün Türkiye’de tespit edilmiş vaka sayısıysa “bir” olarak açıklanmıştı. Ancak görselde üç vaka olduğu belirtiliyor; iki de il bilgisi paylaşılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada özellikle hastanın bulunduğu ili belirtmemişti ve hükümetin bu kararı 13 Mart 2020 itibariyle değişmedi.

Erdoğan sokağa çıkma yasağından bahsetti mi?

Paylaşımdaki bir diğer iddia ise, Pazar gecesi itibariyle yarı zamanlı sokağa çıkma yasağı ilan edileceği. Açıklama bir kulis bilgisine dayandırılsa ya da kapalı bir toplantıda söylendiği bilgisiyle paylaşılsa, ispat etmek zor olabilirdi. Ancak grup toplantısında Cumhurbaşkanı’nın söylediği tüm sözlere açık kaynaklardan ulaşmak mümkün. 

Nitekim Hürriyet’in konuyla ilgili orijinal haberi incelendiğinde, solda yer alan görseldeki ifadelerin hiçbirinin kullanılmadığıanlaşılabiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda tetkikler sonucunda koronavirüs tespit edildi. Genel sağlık durumu iyi olan bu vatandaşımızın tedavisi sürüyor” dedikten sonra alınan tedbirleri paylaşılıyor. 

Erdoğan’ın konuşmasının geniş bir bölümüne AK Parti’nin internet sayfasından da ulaşmak mümkün

akparti 1024x801

Dahası, Erdoğan böyle bir açıklama yapmış olsa, haber yalnız Hürriyet’te yer almaz, geniş yankı uyandırırdı. Oysa Google’da Erdoğan’ın adıyla sokağa çıkma kelimelerini birlikte arattığımızda hiçbir sonuca erişemiyoruz.

google arama 1024x687

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 Mart 2020 tarihli grup toplantısında sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini söylediği iddiası doğru değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek gösterilebilir.