Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında flütle İzmir Marşı çalındığı iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında flütle İzmir Marşı çalındığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntülerin 23 Nisan 2016’da Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı sırasında çekildiği görülebiliyor.

Orijinal videoda Cumhurbaşkanı’nın yerine sembolik olarak geçen Başak Tahan sırasıyla “Hayat Bayram Olsa” isimli şarkıyı ve İstiklal Marşı’nı çalmış.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındaki bir kızın flütle İzmir Marşı’nı çaldığı iddia edildi. Twitter’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan video 3 binden fazla beğeni aldı. Başka bir kullanıcının paylaşımında ise video 6 binden fazla beğenildi.

erdogan izmir marsi

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanındaki kızın flütle İzmir Marşı’nı çaldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Görüntülerin 23 Nisan 2016’da Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı sırasında çekildiği görülebiliyor. Orijinal videoda ise Cumhurbaşkanı’nın yerine sembolik olarak geçen Başak Tahan’ın sırasıyla “Hayat Bayram Olsa” isimli şarkıyı ve İstiklal Marşı’nı çaldığı görülebiliyor.

Görüntülere eklenen ve yan flütle İzmir Marşı’nın çalındığı videoyu ise buradan görmek mümkün. 7 Haziran 2017’de bir kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen görüntülerde İzmir Marşı yan flüt eşliğinde çalınıyor.

23 nisan erdoganErdoğan, 2016 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile beraberindeki öğrencileri kabul etmişti. Başak Tahan isimli çocuk ise temsili olarak Erdoğan’ın yerine Cumhurbaşkanı olmuştu.