Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘mason’ üye kartları bulunduğu iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘mason’ üye kartları bulunduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görseller, Mustafa Sarıgül’ün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye kimlik kartı kullanılarak montajlanmış.

Görseldeki “Üye No” kısmı Sarıgül’e 2014’te Kemal Kılıçdaroğlu tarafından verilen parti üye kimlik kartı üye numarasından alınmış.

Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen görseldeki vesikalık fotoğraf Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İETT’de çalıştığı dönemdeki resmi belgelerden.

Kemal Kılıçdaroğlu’na ait olduğu iddia edilen üye kartındaki görsel ise Kılıçdaroğlu hakkında Milliyet Gazetesi’nde 1996 yılında yayımlanan bir haberde yer alıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun zamandır paylaşılan ve adeta bir şehir efsanesine dönüşen iki görselin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Masonlar Locası üyelik kartlarını gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta bir kullanıcı tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu iddiası ile paylaşılan görsel şimdiye kadar 3 bin 200 defa paylaşıldı ve 260 beğeni aldı.

¤ İŞTE TAYYİP ERDOĞAN GERÇEĞİ YORUM SİZİN Uzeyir Lokman Çayci

Kemal Kılıçdaroğlu’na ait olduğu iddiası ile paylaşılan görsel ise şimdiye kadar yaklaşık 327 paylaşım aldı.

Başkan Erdoğan Grubu

Ancak görsellerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Masonlar Locası üye kartını gösterdiği iddiaları doğru değil. Görseller, Mustafa Sarıgül’ün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye kimlik kartı kullanılarak montajlanmış. Görseldeki “Üye No” kısmı Sarıgül’e 2014’te Kemal Kılıçdaroğlu tarafından verilen parti üye kimlik kartı üye numarasından alınmış. Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen görseldeki vesikalık fotoğraf Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İETT’de çalıştığı dönemdeki resmi belgelerden. Kemal Kılıçdaroğlu’na ait olduğu iddia edilen üye kartındaki görsel ise Kılıçdaroğlu hakkında Milliyet Gazetesi’nde 1996 yılında yayımlanan bir haberde yer alıyor.

Görseller Mustafa Sarıgül’ün CHP parti kimlik kartından montajlanarak oluşturulmuş

Üye kartı görseli üzerinde Recep Tayyip Erdoğan’a ve Kemal Kılıçdaroğlu’na ait doğum yılı, anne ve baba adı gibi bilgiler doğru olsa da en altta bulunan “Üye No” ibaresi dikkat çekiyor. DIG320687812556 numarası internette aratıldığında bu numaranın, İstanbul Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül'ün 9 Kasım 2013’te CHP'ye üyelik töreninde Kemal Kılıçdaroğlu'ndan aldığı parti kimliğindeki üye numarası ile aynı olduğu anlaşılıyor.

Sarıgül parti kimlik kartını daha sonra Twitter hesabından paylaşmıştı. Montaj görseldeki kart tasarımının bu fotoğraftaki kartla benzerliği de görülebiliyor.

Ekran Resmi 2019 02 19 13.55.19

Sarıgül’ün Twitter paylaşımındaki üye numarasının da DIG320687812556 olduğu görülebiliyor.

Türkiye Sarıgül CHP rozetini taktı 5 NTV

Sarıgül 2013’te CHP parti kimlik kartını Kılıçdaroğlu'nun elinden alırken

Erdoğan’ın fotoğrafı İETT belgelerinden

Anadolu Ajansının (AA) İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) arşivlerinin anlatıldığı bir haberinde iddia görselde yer alan vesikalık fotoğrafa ulaşılabiliyor. AA’nın haberinde yer alan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan 1974-1981 yılları arasında İETT’de çalışmış. Haberin videosunda görülen ve bu yıllar arasında hazırlanmış Erdoğan’ın kişisel bilgilerinin bulunduğu bir belgede aynı fotoğraf görülüyor. Aynı belge araştırmacı yazar Fatih Sultan Kar’ın İETT’de çalışmış önemli kişilerin hikayelerini anlattığı “Onların da Yolu İETT’den Geçti” kitabından da bulunabiliyor.

Ekran Resmi 2019 02 19 14.24.07

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın montaj görselde kullanılan vesikalık fotoğrafı

Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafı Milliyet Gazetesi’nden

Kemal Kılıçdaroğlu’nun montaj görselde yer alan fotoğrafı Milliyet Gazetesi’nin 1 Mayıs 1996 tarihli bir haberinden alınmış. Habere Milliyet Arşiv’den ulaşılabiliyor.

Ekran Resmi 2019 02 19 11.33.04

Bir görselin montajlanarak oluşturulduğunu anlamak için ipucu

İddia görsel Forensically’e yüklenip “hata seviyesi analizi” (Error Level Analysis:ELA) seçeneği ile araştırma yapıldığında da fotoğrafın montajlandığı görülebiliyor. Üzerinde kurgu yapılmamış fotoğrafların her bölgesinde yoğunluk seviyesinin aynı olması bekleniyor. Fakat iddia görsele ELA uygulandığında değişen renkler fark ediliyor.

Ekran Resmi 2019 02 20 14.46.08

Forensically’e yüklenen görselin üzerindeki kurgular görülebiliyor.

İPUCU: Bir görselin doğruluğunu araştırmak için “FotoForensics” ya da “Forensically” isimli uygulamalar kullanılarak bir fotoğraf üzerinde gerçekleştirilen montaj işlemi fark edilebilir.

Görseldeki logo Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneğine ait

İddia görseldeki masonluk simgesinin etrafında “Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası” ifadesi görülüyor. Yani dernek iddia görsellerdeki gibi “Türkiye Masonlar Locası” ifadesini logolarında kullanmıyor.

hur masonlar

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği logosu

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği, Türkiye'de faaliyet gösteren resmi bir mason derneği ve sitesinde yer alan açıklamaya göre de Dernekler Kanunu'nda öngörülen bildirim ve denetimlere tabi.

5253 sayılı Dernekler Kanunu ve bu kanuna dayalı 25772 sayılı Dernekler Yönetmeliği'nden, derneklerin görev ve yetkileri bölümlerinde, hiçbir derneğin üye kartı çıkarmak zorunda olmadığı anlaşılıyor. Burdan yola çıkarak bu uygulamanın, derneklerin takdirine kalmış olduğu anlaşılıyor. Ayrıca adı geçen derneğin resmi internet sitesinde de üyelerine yönelik herhangi bir faaliyetten söz edilmiyor.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Masonlar Locası üye kartını gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel Mustafa Sarıgül’ün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye kimlik kartı kullanılarak montajlanmış. Görseldeki “Üye No” kısmı Sarıgül’e 2014’te Kemal Kılıçdaroğlu tarafından verilen parti üye kimlik kartı üye numarasından alınmış. Üye kartındaki vesikalık fotoğraf ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İETT’de çalıştığı dönemdeki resmi belgelerden. Fotoğrafın doğruluğunu araştırmak için Forensically uygulaması da kullanılabiliyor. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren tek resmi mason derneği olan Hür ve Kabul Edilmiş Olan Masonlar Derneğinin ilgili kanunlar gereği üyelerine bir üye kartı vermesi gerekmiyor. Aynı montaj Kemal Kılıçdaroğlu için de yapılmıştı. Kılıçdaroğlu’na ait olduğu iddia edilen görseldeki “üye no” da Sarıgül’ün CHP parti kimlik kartından, fotoğraf ise Milliyet’te 1 Mayıs 1996’da çıkan bir haberden.