Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin'de 8 askerin hayatını kaybetmesinin ardından davul çaldığı iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin'de 8 askerin hayatını kaybetmesinin ardından davul çaldığı iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Afrin’de 8 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Tanzanya’da davul çaldığını gösterdiği iddia edildi.

Takunya isimli Facebook sayfası tarafından 3 Mart 2018’de paylaşılan video yaklaşık 5 bin kişi tarafından beğenildi ve 148 bin görüntülenme sayısına ulaştı.

afrin 8 sehit erdogan davul caldı

Video 2017 yılından

Ancak videonun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin’de 8 askerin hayatını kaybetmesinden sonra Tanzanya’da davul çaldığını gösterdiği iddiası doğru değil.

Anadolu Ajansı’nın resmi YouTube sayfasında paylaştığı 23 Ocak 2017 tarihli videoda, Erdoğan’ın resmi ziyaret için gittiği ve Tanzaya’da Devlet Başkanı Magufuli ile karşılıklı “tamtam” adı verilen davullardan çaldığı belirtiliyor.

Anadolu Ajansı tarafından paylaşılan bir fotoğrafta da Erdoğan’ı çaldığı davulların tokmağıyla görmek mümkün.

erdogan tanzanya

Türkiye’deki medya kuruluşları tarafından da yayınlanan görüntülerin 23 Ocak 2017’de haberleştirildiği görülebiliyor.

CNN Türk ve HaberTürk tarafından aynı tarihte YouTube’a yüklenen bir videoda da Erdoğan’ın davul çalarkenki görüntüleri yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22-25 Ocak 2017 tarihleri arasında ilk kez Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’a ziyaret gerçekleştirmişti.

Afrin’de 8 askerin hayatını kaybettiği saldırının gerçekleştiği gün Erdoğan Senegal’deydi

Zeytin Dalı Harekatı Kapsamında, Afrin’de 8 askerin hayatını 1 Mart 2018’de kaybettiğigörülebiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise 1 Mart 2018’de Afrika gezisi kapsamında Senegal’de ve 2 Mart’ta da Mali’de olduğunu söylemek mümkün.

erdogan mali

erdogan senegal

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu gezilerde davul çaldığına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor.