Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden'ın önünde eğildiği iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden'ın önünde eğildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf iki liderin yumrukla selamlaşma anından.

Videosu da izlenebilen selamlaşma sonrası, iki isim ayak üstü sohbet ediyor.

Erdoğan yumrukla selamlaşırken eğilmiyor, oturduğu yerden kalkıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Brüksel’de düzenlenen NATO zirvesi sırasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı yüz yüze görüşme uzun zamandır bekleniyordu. NATO yol haritasının belirlendiği toplantılar, Biden seçildikten sonraki ilk yüz yüze görüşme olacaktı. 

İkili görüşmeden önce ana oturumdan yansıyan bir karenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın önünde eğildiğini gösterdiği iddia edildi, hatta bazı yabancı paylaşımlarda Erdoğan’ın neredeyse Biden’ın "elini öptüğünü" belirtildi.

biden erdogan iddia gorsel

Paylaşılan görsele Reuters ve AFP gibi ajansların internet sitelerinden de ulaşılabiliyor. Görüntülerde Erdoğan’ın sonrasında ayağa kalktığı anlaşılıyor.

reuters erdogan biden

Görüntülerin video haline Anadolu Ajansı arşivlerinden de ulaşılabiliyor. Videoda Biden’ın oturuma geldikten sonra Erdoğan’ın yanına geldiği ve iki liderin yumrukla selamlaştığı görülebiliyor. Bu sırada Erdoğan oturduğu ve ayaktaki Biden onun yanına geldiği için bu görüntü oluşmuş.

Pandemi sonrası popülerleşen bu selamlaşma sonrası, Biden ve Erdoğan bir süre ayak üstü sohbet ediyor.

Biden ve Erdoğan ana oturum sonrası yaklaşık bir buçuk saat baş başa görüştü. Erdoğan, görüşmenin 'samimi ve yapıcı geçtiğini' aktardı.

İddia paylaşımda yer alan diğer görsel ise 16 Ocak 2002 tarihli ve dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in, ABD Başkanı George Bush’la görüşmesinden. İddiada bu fotoğrafın yer almasının nedeni, sosyal medyada zaman zaman gündeme gelen bir mukayese. Devlet geleneklerinin değiştiği ve Türkiye’nin diplomatik açıdan güçlendiğini belirten birçok paylaşımda Erdoğan’ın eski ABD Başkanı Obama ile görüşmesi ve Ecevit’in Clinton’la bir araya gelmesi kıyaslanıyor. Görüşmelerin belli bir anından alınarak bağlamından koparılan bu kareler, kutuplaşmayı da besleyebiliyor.

erdogan obama ve ecevit clinton gorusmesi

Güncelleme: 15/06/2021

Yazının liste başlığı değiştirildi ve yeni bir bulgu maddesi eklendi.