Covid-19 PCR testinin FDA tarafından iptal edildiği iddiası

Covid-19 PCR testinin FDA tarafından iptal edildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

PCR testleri kullanımdan kalkmadı.

FDA, mevcut tanı kiti yerine hem influenza hem de SARS-CoV-2 varyantlarını test edecek yeni bir tanı kiti öneriyor.

Birçok doktor ve bilim insanı da bu kararın “PCR balonu patladı” şeklinde yorumlanamayacağını ifade etti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Covid-19’un tanısında kullanılan PCR testlerinin kullanımına son verdiği iddia edildi. 

İddia ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) bir açıklamasına dayandırılmış. 

pcr testinin fda tarafindan iptal edildigi iddiasi

PCR testleri kullanımdan kalkmadı

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından üretilen tanı kitleri Şubat 2020'de onay aldı ve tanı için bu test kitleri kullanılıyordu. Acil bir durumda hızlı bir müdahale için bu gerekliydi. Ancak CDC artık ABD Gıda ve İlaç Dairesi onaylı SARS-CoV-2 Referans Panelleri'ni kullanan testlerden birinin de kullanılabileceğini söylüyor.

Nitekim CDC’nin iddiaya kaynak gösterilen 21 Temmuz 2021 tarihli açıklamasında, PCR testlerinin işe yaramadığı gibi bir tespit yer almıyor. Açıklamada mevcut tanı kitleri yerine, hem influenza hem de SARS-CoV-2’nin yeni varyantlarını da tespit edebilecek yeni bir PCR bazlı tanı kiti öneriliyor. 

Bu yeni testler, hem Covid-19'a yol açan SARS-CoV-2 virüsünü, hem de gribe neden olan influenza virüslerini tespit edebilecek. Böylece grip sezonunda iki hastalığı da tespit etmek için harcanan zaman ve kaynaktan tasarruf edilmesi amaçlanıyor. Yani burada iktisadi bir karar söz konusu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi onaylı SARS-CoV-2 Referans Panelleri'ni kullanan testlerinin her birinin farklı tespit seviyeleri bulunuyor. Kuruma göre önerilen yeni kitler de PCR kadar isabetli sonuç veriyor; hatta çoğu PCR sistemini kullanıyor. 

Birçok doktor ve bilim insanı da bu kararın “PCR balonu patladı” şeklinde yorumlanamayacağını ifade etti.

PCR nedir?

Moleküler test olarak da adlandırılan Covid-19 PCR testi, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak virüsün genetik materyalini tespit etmeye yarıyor

Burun ya da boğazdan alınan sürüntüye bu teknik uygulanıyor; böylece aranan spesifik virüsün varlığı ya da yokluğu, genetik materyaline bakılarak tespit ediliyor.  

PCR, uygulamanın kolaylığı, düşük maliyet ve yüksek duyarlılık eşiği gibi özellikleriyle birçok hastalığın teşhisinde tercih ediliyor.