Covid-19 nedeniyle kapalı olan AVM’deki deri eşyaların küflendiği iddiası

Covid-19 nedeniyle kapalı olan AVM’deki deri eşyaların küflendiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Fotoğraflar Malezya'dan

Görüntüler Covid-19 önlemleri kapsamında 18 Mart’tan bu yana kapalı olan Metrojaya alışveriş merkezinde kaydedilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen paylaşımlarla fotoğrafların Covid-19 önlemleri kapsamında kapatılan bir AVM’de, havalandırma sistemleri kapalı halde bekleyen deri eşyaların küflendiğini gösterdiği iddia edildi. Fotoğraflar 7 binden fazla kez paylaşıldı, gönderilerden bazıları görüntülerin nerede çekildiğini belirtmezken, Onedio gibi siteler de görsellere yer verdi.

kuflu esyalar paylasim

İddia doğru. Fotoğraflar Covid-19 önlemleri kapsamında 18 Mart’tan bu yana alışveriş merkezlerinin kapalı olduğu Malezya'daki Metrojaya alışveriş merkezinde kaydedilmiş.

Fotoğraflar Malezya’da bir alışveriş merkezinden

Fotoğrafları tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda yakın zamanda birçok habere ve paylaşıma konu olduklarını görüyoruz. Bunlardan bazıları fotoğrafların çekildiği yer hakkında bilgi vermezken, bazıları ise fotoğrafların Malezya’da Metrojaya isimli bi alışveriş merkezinde çekildiğini belirtiyor.

Alışveriş merkezinin resmi Facebook sayfasındaki 11 Mayıs tarihli ilgili açıklamaya ulaşabiliyoruz. Açıklamada sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların görevlileri bilgilendirmek amacıyla çekildiklerini ve eşyaların küflenmesine neden olabilecek olasılıkların araştırıldığını belirten alışveriş merkezi, salgına yönelik hijyenik önlemlerin alınmaya devam ettiğini de ekliyor. Mağazalarda devam eden temizlik işlemlerini ve küf nedeniyle zarar gören ürünleri temizlemede kullandıkları yöntemleri paylaşan alışveriş merkezi, 13 Mayıs itibariyle hizmete açıldı.

Küf neden oluşur?

Küf bir çeşit mantar ve havada süzülen sporların ideal bir zemine yerleşmesi sonucu oluşur. Özellikle nemli ve karanlık ortamlar yeni küf mantarı kolonileri oluşması için ideal. Alışveriş merkezi ürünlerin üzerinde oluşan küfün kesin nedenini açıklamasa da iki aya yakın süredir kapalı olan alışveriş merkezlerinin havalandırma sistemlerinin de çalışmaması küf oluşumu için ideal bir ortam hazırlamışolabilir.

İlk vakanın Ocak 2020’de tespit edildiği Malezya’da 20 Mayıs itibariyle toplam 6 bin 978 vaka görüldü, pandemi sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 114. Hükümet 18 Mart’tan bu yana pandemiye karşı okulların ve alışveriş merkezlerinin kapatılması, şehirlerarası yolculuğun kısıtlanması gibi birçok önlem aldığını açıkladı.

Sonuç olarak iddia doğru. Fotoğraflar Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan bir AVM’deki küflenen deri eşyaları gösteriyor.