Covid-19 mRNA aşısı olanların kan sulandırıcı kullanması gerektiği iddiası

Covid-19 mRNA aşısı olanların kan sulandırıcı kullanması gerektiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Aşı sonrası kan sulandırıcı kullanmaya gerek yok.

Gerekmediği halde kan sulandırıcı kullanmak sakıncalı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, Covid-19 mRNA aşısı olanların kan sulandırıcı ilaç ya da bu etkiye sahip gıda kullanması gerektiği iddia edildi. 

mrna kan sulandirici iddia

Aşı sonrası ekstra kan sulandırıcı kullanılmasına gerek yok

Kan sulandırıcı, kanın damarlardan sorunsuz akmasına yardımcı olan bir grup ilaca deniyor. Bu ilaçlar, kan pıhtıları oluşmasını veya büyümesini engelliyor. Kan sulandırıcılar, bazı kalp hastalığı türlerini ve tehlikeli pıhtılaşma riskini artırabilecek diğer durumları tedavi etmek için doktor gözetiminde kullanılıyor.

Olası yan etkileri önlemek amacıyla aşı yapılmadan önce ya da sonra reçetesiz satılan ilaçların alınması önerilmiyor. Doktorunuz tarafından tavsiye edilmediği sürece, herhangi bir kan sulandırıcı ilaç ya da besin tüketmenize gerek yok.

Türk Tabipleri Birliği, mRNA aşıları veya inaktif aşı sonrası tromboz (pıhtı) bildirimi olmadığını belirterek, kan sulandırıcı ya da aspirin almanın aşıya bağlı pıhtılaşma gelişmesini engellemekte bir yararı olmadığını ifade ediyor. Gereksiz yere ve doktor önerisi olmadan kan sulandırıcı ya da aspirin kullanmanın ölümcül kanamalara neden olabileceği de ekleniyor.

Benzer şekilde Klimik, COVID-19 aşılarından sonra kan sulandırıcı kullanmaya gerek olmadığını söylüyor. Türkiye’de henüz kullanımda olmayan viral vektör teknolojisi ile üretilen aşılardan sonra kan pıhtılaşmasında artış olduğuna ilişkin bildirimler vardı. Ancak bunların aşıdan kaynaklandığı kesinleşmedi ve kan sulandırıcıyla engellenebileceklerini gösteren bir kanıt da yok.

Ayrıca birçok doktor da sosyal medya platformları aracılığı ile Covid-19 mRNA aşıları sonrası ekstra kan sulandırıcı kullanmaya gerek olmadığını ifade etti.

Gerekmediği halde kan sulandırıcı kullanmak riskli

Doktor kontrolünde ve gerektiğinde kullanılan kan sulandırıcılar, gereksiz yere kullanıldığında istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Kişilerin gerçekten kan sulandırıcı kullanmasını gerektirecek fiziksel komplikasyon yoksa, aşı sonrası kan sulandırıcıya gerek yok. Türk Toraks Derneği de kan sulandırıcı kullanımına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuyor.

Kan sulandırıcı kullanımı, çoğunlukla Covid-19’un kan pıhtılaşmasına neden olması iddiası ile ilişkilendirilerek tavsiye ediliyor. Avrupa İlaç Ajansı, kan pıhtılaşmasını AstraZeneca Covid-19 aşısının çok nadir bir yan etkisi olarak görüyor ve hala aşının olası yan etkilerinin tehlikeli olmadığını bertiyor.

Hali hazırda kan sulandırıcı kullanan kişilerin ise durumlarını aşı olmadan önce görevlilere bildirmeleri yeterli.