Aziz Sancar'a ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

Aziz Sancar'a ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Alıntı Aziz Sancar adına açılan parodi bir hesaptan paylaşılmış.

Twitter tarafından onaylı hesapta böyle bir paylaşım yok.

Onaylı hesap ise Aziz Sancar’ın bilgisi dahilinde oluşturulmuş ve 2017 yılından beri kullanılmıyor.

Sancar Teyit’e sosyal medya kullanmadığını ve bu paylaşımla ilgisi olmadığını açıkladı.

Yeğeni Ülkü Sancar da Aziz Sancar’ın sosyal medya kullanmadığını birkaç kez vurgulamış, bazı sahte hesaplar için yasal yollara başvurduklarını belirtmişti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19’a karşı geliştirilen aşılarla ilgili haberler sıklaştıkça, aşı karşıtları da karşı atağı güçlendiriyor. Nobel ödüllü Aziz Sancar’ın hesabından paylaşıldığı iddia edilen “Virüsü bulaştıran Çin, aşısız virüsü yenen Çin, aşıyı bulup dünyaya satan yine Çin” ifadeleri de bunlardan biriydi.

aziz sancara ithaf edilen soz iddiasi

İddianın kaynağı parodi bir hesap

Sosyal medyada alıntının kaynağını araştırdığımızda da Aziz Sancar adına oluşturulmuş Instagram ve Twitter hesapları dikkati çekiyor.

aziz sancar parodi twitter

Parodi hesabın Twitter paylaşımı.

aziz sancar insta parodi

Parodi hesabın Instagram paylaşımı.

Ancak paylaşımların yapıldığı hesaplar Aziz Sancar’a ait değil. Hesapların biyografi kısmı incelendiğinde tanıtımda yer alan “Parody Account” ifadesi görülüyor.

azizsancar parodi account

azizsancar parodi acc twitter

Sancar'ın kullandığı bir sosyal medya hesabı yok

Teyit'in konuyla ilgili ulaştığı Aziz Sancar da, paylaşımla ilgisi olmadığını bildirdi. 2015 yılında adına açılan resmi hesaptan 2017 yılından beri paylaşım yapılmadığını belirten Sancar, sosyal medyayı kullanmadığını vurguladı. Sancar, Türkiye'deki yeğenlerinin bu hesapları sıkça kapattırdığını, ama sürekli yenilerinin açıldığını da ekledi.

Aziz Sancar’ın yeğeni Ülkü Sancar da son dönemde yapılan paylaşımların ardından hesabın Sancar’a ait olmadığını ve yasal işlem başlatıldığını belirtmiş.

Aziz Sancar’ın adına açılan ve “@AzizGwenSancar” kullanıcı adına sahip mavi tikli profilden son atılan tweet ise 2017 yılına ait

Ülkü Sancar “@AzizGwenSancar” kullanıcı adına sahip onaylı hesabın bilgileri dahilinde Sancar’ın hayranları tarafından resmi açıklamalar için oluşturulduğunu da daha önce dile getirmişti. Aziz Sancar da bunu doğruladı.

ulku sancar aciklama

Aziz Sancar'a atfedilen başka cümleler de sosyal medyada paylaşılıyor. Bunlardan birisi de Aziz Sancar'ın kız çocukları ile ilgili bir paylaşım yaptığı iddiası.

ulku sancar aciklama tw

Cümleleri paylaşan “@drazizsancar”  kullanıcı adına sahip taklit bir Twitter hesabı, Aziz Sancar ise herhangi bir sosyal medya platformunu kullanmıyor.

Güncelleme: 30/12/2020

Aziz Sancar'a atfedilen kız çocukları ile ilgili cümlelerin taklit bir hesaptan paylaşıldığı eklendi.