Covid-19 aşısı olanların MR’a alınmadığı iddiası

Covid-19 aşısı olanların MR’a alınmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Aşı yaptırmış olmak MR’a girmeye engel değil.

Aşılarda MR’a girmeye engel olacak kadar metal bulunmuyor.

Türk Radyoloji Derneği iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

18 Haziran 2021 itibariyle Türkiye’de Covid-19 aşılaması hızla devam ediyor. Ancak sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde ise Covid-19 aşısı olanların MR’a alınmadığı iddia edildi.

mr iddiasi tweet

Arama motorlarında Covid-19 aşısı ve MR ile ilgili arama yaptığımızda, Covid-19 aşısı olanların MR’a alınmayacağı ile ilişkili herhangi bir haber, basın açıklaması ya da Sağlık Bakanlığı tavsiyesiyle karşılaşmıyoruz.

Aşı yaptırmış olmak MR’a girmeye engel değil

İlk olarak, MR makinelerinin çalışma prensibine ilişkisine göz atalım. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI ya da MR), üç boyutlu ayrıntılı anatomik görüntüler üreten bir görüntüleme teknolojisi. Genellikle hastalık tespiti, teşhisi ve tedavi takibinde kullanılıyor.

MR'da vücuttaki protonları hizalamaya zorlayan güçlü bir manyetik alan üreten güçlü mıknatıslar kullanıyor. Bu yüzden eğer üzerinizde metal bir obje varsa, MR esnasında yaralanabilirsiniz. MR cihazına girmeden önce üzerinizde bulunan metal objeleri çıkarmanız istenmesinin nedeni bu.

MR, kalp pili veya koklear implant gibi vücuda yerleştirilen ekipmanlara da zarar verebiliyor. Bu metaller, MR görüntüsünün kalitesini de düşürebiliyor. Bu yüzden vücudunuzda dövme, plaka, kalp pili gibi metal bir implant, piercing ve mermi parçası olması durumunda MR’a girmeden önce doktorunuza söylemeniz tavsiye ediliyor. Fakat iddialarda yer aldığı gibi, aşı yaptırma MR’a engel olacak uyarılar arasında yer almıyor.

Aşılarda MR’a girmeye engel olacak kadar metal bulunmuyor

Ayrıca aşıların içerisinde MR’a girmeye engel olacak kadar metal yok. Aşılar, hepsi gerekli ve önemli roller oynayan çok küçük miktarlarda spesifik bileşenler içeriyor. Aşıların içindeki maddeler uzun süre dikkatle incelenerek hazırlanıyor ve aşılarda kullanılan alüminyum, civa gibi bileşenler insan sağlığına zarar vermeyecek kadar az miktarlarda yer alıyor

Alüminyum, aşılarda adjuvan olarak kullanılıyor. Adjuvanlar, aşıya karşı bağışıklık tepkisini iyileştirmeye ve aşının daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Alüminyum, doğada bulunan en yaygın metallerden biri; havada, yiyeceklerde ve suda zaten var. Bebekler, yaşamlarının ilk altı ayında beslenmelerinde, aşıdan aldıklarından daha fazla alüminyum alıyorlar. 

Covid-19 aşısı ve MR ile ilgili aramalarda, Covid-19 aşılarının  MR’da  bazı hastalıklara karşı hatalı pozitif sonuç görüntülenmesine sebep olacağına dair bilimsel makaleler ile karşılaşıyoruz. Doktorlar, olası yanlış tanı ihtimaline karşı uyarıda bulunuyor. Ancak bunun aşı olanların MR’a girmeyeceği iddiasıyla ilgisi bulunmuyor.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Türk Radyoloji Derneği’ne e-posta yoluyla ulaştı. Dernek yetkilileri de iddianın doğru olmadığını belirtti.