Çorum Belediyesi'nin var olmadıkları iddia edilen hayvanat bahçesi ve aquapark harcamaları

Çorum Belediyesi'nin var olmadıkları iddia edilen hayvanat bahçesi ve aquapark harcamaları

Karma Karma

Bulgular

161 bin 642 TL “hayvanat bahçesi bakım onarım tadilat yapım işi” için ödenmiş.

“Hayvanat bahçesi” ile Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesindeki “Evcil Hayvan Parkı” kastediliyor.

175 bin TL değerinde ise bir “aquapark uygulama projesi hizmet alımı” sözleşmesi imzalanmış. Bu sözleşme sonucu proje çizimi ve üç boyutlu animasyon hizmeti alınmış.

2020 yılında Çorum’da halen belediyeye bağlı bir aquapark yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Çorum Belediyesi’nin hayvanat bahçesi bakım onarım ve tadilat işleri için 161 bin 642 TL, aquapark içinse 175 bin TL harcadığı, ancak Çorum'da hayvanat bahçesi ve aquapark olmadığı iddia edildi.

corum belediyesi iddia

Belediye iddiaları yanlışlamıştı

Çorum Belediyesi meclis üyelerinden CHP’li Tuncay Yılmaz’ın iddiasına, Yılmaz Twitter hesabını kapattığı için ulaşılamıyor. Ancak iddianın gündeme geldiği 2019 tarihli haberlere ulaşmak mümkün. Yılmaz’a göre, 1 Ocak 2017 ve Aralık 2019 arasında olmayan aquapark için 175 bin, hayvanat bahçesi içinse 161 bin TL harcanmış. Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda harcamaların yanına “Neredeki hayvanat bahçesi?” notunu düşmüş.

İddiaların sosyal medyada yayılması üzerine, Çorum Belediyesi 12 Eylül 2019 tarihinde resmi internet sitesinde bir basın açıklaması yayınlamış. Açıklamada aquapark ihalesinin 2017 yılında proje çizim ve üç boyutlu animasyon, hayvanat bahçesi ihalesinin de Çorum Belediyesi evcil hayvan parkının yapım, onarım ve tadilatı için yapıldığı belirtilmiş.

Ücret aquapark projesi için ödenmiş

Öncelikle açıklamayı da göz önüne alarak aquapark ödemesini inceleyelim. Çorum’da bir aquapark bulunmadığı doğru. Ancak aquapark için 6 Mart 2017 tarihli belediye haberinde yapım kararının alındığı ve yerin belli olduğu yazıyor. Bu projeye ait planlar YouTube hesaplarında da paylaşılmış. Belediyenin 2017 yılına ait faaliyet raporlarına sitesinde yer verilmese de, ihaleye EKAP’tan ulaşmak mümkün. Bu şekilde, 30 Haziran 2017 tarihinde 175 bin TL değerinde bir aquapark uygulama projesi hizmet alımı sözleşmesi yapıldığı bilgisine ulaşılabiliyor.

corum belediyesi aquapark plani

2020 sonu itibariyle Çorum’da hala belediyeye bağlı bir aquapark yok, sözleşmenin yapıldığı ACE Mimarlık’ın sitesinde de projeye yer verilmemiş. Ancak ödemenin plan çizimi için yapıldığı görülebiliyor.

Hayvanat bahçesi değil, ziyarete açık bir “evcil hayvan parkı” var

Belediye, hayvanat bahçesi ödemesinin ise, aslında “evcil hayvan parkının yapım onarım ve tadilat” ihalesi yapıldığını açıklamıştı. Evcil hayvan parkı dendiğinde, hayvanların gezdirilmesi için hazırlanmış bir alan akla gelse de, Çorum’daki park ziyarete de açık. Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı parkta çeşitli evcil hayvanlar var. Parkta yapılan gezileri anlatan haberler de bulunuyor

EKAP üzerinden “hayvanat bahçesi bakım-onarım-tadilat yapım işi” için görülen 161 bin 642,70 TL değerindeki ihalenin detayları görülebiliyor.  İhalenin bu lokasyon için yürütüldüğü de ayrıntılar arasında. Yani harcama evcil hayvan parkı için yapılmış. 

corum belediyesi hayvanat bahcesi ihalesi

Belediyelerin mali hesaplarını denetleyen Sayıştay’ın denetim raporlarında bu harcamalara yer verilmemiş. EKAP’ta yer alan 2017 tarihli belgelere, belediyenin resmi internet sitesinden de ulaşılamıyor. Sitede yalnız 2019 sonrası raporlara yer verilmiş. Ancak 2019 yılının faaliyet raporunda ise Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün görevleri arasında “hayvanat bahçesi kurmak” ifadesine yer verilmiş. Öte yandan, aquapark hakkında sözleşme tarihi sonrası resmi bir işleme ya da harcama görülemiyor. 

Doğruluk Payı da iddiayı incelemiş ve kısmen yanlış olduğu kararına varmıştı.

Çorum ili daha önce de doğada vahşi bir aslan görüldüğü iddiaları ile gündeme gelmiş, ama görüldüğü sanılan hayvanın aslan olmadığı ortaya çıkmıştı. İl sık sık çeşitli iddialarla gündeme geliyor.