Çocuklara Covid-19 aşısı yapmanın tehlikeli olduğu iddiası

Çocuklara Covid-19 aşısı yapmanın tehlikeli olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Aşılanan annenin bebeğinin kan pıhtılaşması sonucu öldüğüne kanıt yok.

Emziren anneler ve hamilelerde aşının bebeklere zarar verdiğini gösteren güvenilir kaynak bulunmuyor.

Aşının bileşenlerinin anne sütünden bebeğe geçerek zarar verme olasılığı olmadığı, aksine aşılanan annenin sütü yoluyla bebekte de antikor geliştiğini ortaya koyan çalışmalar var.

Çocuklara da güvenli ve etkili aşı uygulanması için ilaç ve aşı firmaları tarafından çalışmalar yürütülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaptığı açıklamalarda aşılamada 18 yaş altının önemli olduğuna değiniyor. Ceyhan’a göre virüs çocuklarda da yayıldığı için aşılanmaları gerekiyor. Ceyhan bu nedenle sıklıkla Türkiye’nin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi. Ancak sosyal medyada bazı hesaplar, çocuklara aşı yapmanın tehlikeli olduğunu öne sürüyor. Hatta anne sütüyle beslenen bir bebeğin aşı kaynaklı kan pıhtılaşmasından öldüğü dahi öne sürülmüş. 

asilarcocuklarazararlimiiddia

Aşılanan annenin bebeğinin kan pıhtılaşması sonucu öldüğüne kanıt yok

Amerika Birleşik Devletleri’nde annesi Pfizer/BioNTech ile aşılanan bir bebeğin, anne sütüyle beslendikten sonra kan pıhtılaşması nedeniyle öldüğünü iddia eden haberde kaynak olarak ABD Aşı Olumsuz Olay Raporlama Sistemi (VAERS) gösterilmiş. VAERS, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)  ile Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yönetilen bir aşı güvenliği programı. VAERS, aşı sonrası etkilere dair raporlar toplayıp bunları yayınlıyor. Ancak VAERS açık erişimli bir sistem ve güvenilir değil. Bu sisteme dileyen herkes rapor girebiliyor. Raporlar girilmeden önce doğrulanmıyor. 

Dolayısıyla burada yayınlanan veriler yanlış, eksik ve tesadüfi olabilir. VAERS de bu konuda uyarıyor. CDC de aşılamadan sonra burada yer alan ölüm raporlarının aşının ölüme neden olduğuna kanıt oluşturmayacağını söylüyor. 

İddiada bahsedilen beş aylık bebeğe dair rapor da bu sistemde yer alıyordu. Ancak bu raporun sahte olduğu anlaşılınca kaldırıldı. Yine iddiada yer alan görsellerdeki çocukların durumuna da aşının neden olduğuna kanıt yok.

Aşıların meme emen bebeklere zararı olduğuna dair veri yok

Emziren anneler ve hamilelerde aşının bebeklere zarar verdiğini gösteren bir kanıt yok. Türkiye’de ve dünyada emziren annelerin de aşı olmaları öneriliyor. Aşının bileşenlerinin anne sütünden bebeğe geçerek zarar verme olasılığı olmadığı, aksine aşılanan annenin sütü yoluyla bebekte de antikor geliştiğini ortaya koyan çalışmalar var. Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir çalışma, aşılamadan sonra altı haftaya kadar anne sütünde güçlü antikorlar tespit edildiğini ortaya koydu.

Halihazırdaki aşılar 18 yaş ve üstüne uygulanıyor. Ancak çocuklar da virüsten etkileniyor. Genel olarak hastalığı ağır geçirmeseler de, enfekte olduklarında virüsü yayma ihtimalleri var. Dolayısıyla onların aşılanması toplum sağlığı açısından önem arz ediyor.  

Çocuklara da aşı uygulanması için ilaç ve aşı firmaları tarafından çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, güvenli ve etkili olduğu kanıtlandığında uygulanma onayı alacak. Çocukların denemelerde yer aldığı bu süreçte, güven ve etkili olmasının yanı sıra ideal doz aralığı belirlenmeye çalışılıyor. 

16 yaş üstüne uygulanması için yetkilendirilen Pfizer/BioNTech aşısının, 12 ila 15 yaş üstüne de etkili olduğu kanıtlandı. Aşının güvenli olduğu ve güçlü antikor geliştirdiği belirtildi. Aşı bu yaş grubunda hafif ve şiddetli enfeksiyonları önlemede yüzde 100 etkinliğe sahip. Aşının 12-15 yaş arasında uygulanmasına ilk onay da FDA’dan geldi. Pfizer/BioNTech’in altı ay ve 11 yaş aralığına dair aşı çalışmaları da devam ediyor.

Moderna da 12 ve 17 yaş aralığındaki çocuklara aşı uygulanması için yürütülen çalışmayı tamamladı. Sonuçların açıklanması bekleniyor. Altı ay 11 yaş aralığında aşı çalışmalarına başladı.

Johnson&Johnson da 16 ila 17 yaşındaki az sayıda çocukla aşı denemelerine devam ediyor. Bu yaş grubunda etkinliği kanıtlanırsa 12-15 arasına da çalışmalar yürütülecek.