⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafların Kudüs'e yapılan saldırıdan sonra çekildiği iddiası

Fotoğrafların Kudüs'e yapılan saldırıdan sonra çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflardan birincisi Filistin’den olsa da Kudüs’te meydana gelen güncel olayların ardından değil 2014 yılında yaşanan çatışmalardan sonra çekilmiş.

Diğer fotoğraf 2015 yılında Suriye’nin Duma şehrine yapılan saldırı sonrasına ait.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan bazı çocuk fotoğrafları, İsrail’in Gazze'ye başlattığı hava saldırılarıyla ilişkilendirildi.

kudus cocuk gorseli iddia

kudus cocuk gorseli iddia mayis

Fotoğraflardan biri Filistin'den ancak güncel değil

Birinci fotoğrafı tersine arama yöntemiyle arattığımız zaman, son olaylardan çok daha önceki zamanlarda internette dolaştığını görüyoruz. Fotoğraf 2014 yılında meydana gelen, “Koruyucu Hat Operasyonu” olarak da tanımlanan İsrail Gazze çatışmalarında hayatını kaybeden kardeşiyle vedalaşan bir çocuğu gösteriyor. 

Anadolu Ajansı muhabiri Ali Hasan tarafından kaydedilen görüntüyü hem Getty Images sitesinde, hem de Anadolu Ajansı'nın internet sitesinde bulmak mümkün.

kudus cocuk gorseli iddiasi getty kaynak

Diğer fotoğraf Suriye’den

Diğer fotoğrafı RevEye browser eklentisi kullanarak aradığımızda, 2015 yılından beri internette dolaştığını görüyoruz. 

Suriye’nin Duma ilçesinde meydana gelen hava saldırıları sonucu yaralanan bir çocuğu gösteren kare, AFP muhabiri tarafından 29 Ekim 2015 tarihinde kayda alınmış.

kudus cocuk gorseli iddiasi getty syria

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nın o dönem aktardığı bilgilere göre 2015 yılının Ekim ayında şehre yapılan saldırılar sonucunda en az 89 kişi hayatını kaybetmiş. Saldırılardan sonra çekilmiş diğer fotoğraflar da medyada o dönemin haberlerinde kullanılmış.

Kudüs’te neler oluyor?

İsrail devleti ile Filistinliler arasındaki gerginlik, 9 Mayıs 2021 tarihinden itibaren roket saldırılarıyla devam eden sıcak bir çatışmaya dönüştü. Olaylar birçok İsraillinin, İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal ettiği günü “Kudüs günü” olarak kutladığı 9-10 Mayıs tarihlerine denk geldi.