Çocuğunu Menderes için kurban etmek isteyen kişi ile Menderes'in celladı aynı kişi mi?

Çocuğunu Menderes için kurban etmek isteyen kişi ile Menderes'in celladı aynı kişi mi?

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Biliyomuydun gibi sitelerde yer alan paylaşımlarda, 1961 yılında idam edilen Adnan Menderes’in celladının, 1959 yılında Londra’daki uçak kazasının ardından, Menderes için “Oğlum sana feda” diyerek çocuğunu kurban etmek isteyen Gece Bekçisi Kara Kemal olduğu iddia edildi. Menderes’in celladıyla ilgili bu iddia Adnan Berk Okan’ın imzasıyla uzun süredir sosyal medyada dolaşımda.

menderes celladi kara kemal iddiasi

Ancak iddialar doğru değil. Menderes’in celladının ismi Kemal Aysan, 1959 yılında Menderes için çocuğunu kurban etmek istediğini söyleyen kişinin ismi ise Ali Bayatoğlu. İddiada fotoğrafı kullanılan Kara Kemal ise İttihat ve Terakki üyesiydi ve 1926 yılında hayatını kaybetmişti.

Kara Kemal 1926 yılında hayatını kaybetti

İddiada kullanılan fotoğraf, İttihat ve Terakki Partisi’nin önde gelen isimlerinden olan ve 1926 yılında hayatını kaybeden Kara Kemal’e ait. Birinci Dünya Savaşı sırasında İstanbul iaşesi olarak görev yapıyordu. Kemal Tahir’in Kurt Kanunu isimli romanında da yer verilen karakterlerden biri olan Kara Kemal’in, İzmir suikastını gerçekleştirdiği gerekçesiyle evi polisler tarafından kuşatılınca 27 Temmuz 1926’da intihar ettiği iddia ediliyor.

kara kemal ittihat

Menderes’in idamını gerçekleştiren kişi Kemal Aysan

Mehmet Ali Birand, Can Dündar ve Bülent Çaplı tarafından hazırlanan Demirkırat belgeselinde Menderes’in idam edilme süreciyle ilgili bölümde cellat ve infaz memurlarıyla aralarında geçen konuşmaya yer veriliyor.

Can Dündar, 2011 yılında yazdığı köşe yazısında belgeselde “baş cellat” olmak istediğini belirten kişinin Kemal Aysan olduğunu ifade ediyor.

Gazeteci Mithat Perin ise Yassıada ve İnfazların İçyüzü isimli kitabında Menderes’in cellatlarından bahsederken celladın ismini bazı yerlerde Kemal Ayson bazı yerlerde Kemal Aysan olarak ifade etmişti.

kemal aysan

kemal ayson 1

Oğlunu Menderes için kurban etmek isteyen kişi Ali Bayatoğlu

17 Şubat 1959 akşamı Menderes’in uçağı Londra’da düşmüş, 12 kişi hayatını kaybetmişti. Bu uçak kazasından sağ kurtulan Menderes’in Mersin'in Tarsus ilçesindeki mitingi sırasında oğlunu kurban etmek isteyen kişi ise Tarsus’ta yaşayan Ali Bayatoğlu’ydu. Gazetelerde, Bayatoğlu’nun oğlunun boynunda “Londra uçak kazasından kurtulduğun için sana oğlumu kurban ettim” yazısı yazıldığı belirtilmişti.

Menderes’in ise bu olaya engel olduğu aktarılmıştı. 10 Ocak 1960 tarihli Milliyet gazetesinin “Kurbanlık çocuk hadiseyi anlattı” başlıklı haberinde ise Milliyet muhabiri Mustafa Özkan, Ali Bayatoğlu ve 7 yaşındaki oğlu Süleyman Bayatoğlu ile röportaj yapmıştı.

milliyet kupur ali bayatoglu roportaj

Dönemin Tarsus Savcısı Ahmet Cevdet Ercan ise 11 Ocak 1960 yılında 7 yaşındaki oğlunu kurban etmek isteyen baba Ali Bayatoğlu hakkında herhangi bir işlem yapılmayacağını, suçta kasıt olmadığını ifade etmişti.

milliyet kupur ali bayatoglu