CNN’in yeşil ekranla başka bir yangını Ukrayna’da güncel bir patlama diye verdiği iddiası

CNN’in yeşil ekranla başka bir yangını Ukrayna’da güncel bir patlama diye verdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Kanada'nın Edmonton kentindeki itfaiyeciler, 2017’de Ukrayna itfaiyesine koruyucu giysi ve ekipman bağışladı.

Canlı yayında gözüken Edmonton yazısı, bu bağışlanan ekipmanı gösteriyor.

Canlı yayın güncel ve Lviv’deki yangın esnasında kaydedilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmalar sürerken, bazı çatışma görüntülerinin sahte olduğu iddiaları da yayılmaya devam ediyor. 

İddialardan biri, CNN’in Kanada’daki yangını yeşil ekran kullanarak Ukrayna’dan güncel bir patlama olarak gösterdiğiydi. İddiayı dile getirenlerin sunduğu gerekçe, bir itfaiyecinin üzerinde Kanada’da bir şehir olan Edmonton yazan giysi giymesiydi.

İddia, dünya çapında birçok farklı dildeyayıldı.

cnn canli yayinin sahte oldugu iddiasi

CNN muhabiri Don Lemon 26 Mart 2022’de Lviv’de çıkan yangını canlı olarak bildirdi. Canlı yayındaki itfaiyecilerin üstünde Edmonton yazan bir ceket giydiği görülebiliyor.

lviv yangin itfiayeciler

Edmonton yazılı giysi 2017’de bağışlanmış

Firefighter Aid Ukraine, 2015’de Lviv itfaiyecilerine destek verme amacıyla kuruldu. Kuruluş, 28 Mart 2022’de ilk olarak 2017’de Facebook'ta yayınladığı bir fotoğrafı yeniden paylaştı ve Lviv’deki ekibe üzerinde Edmonton yazan paltolar dağıtıldığını, ortada bir komplo olmadığını söyledi. 

Kanadalı yayıncı CBC ve Global News, 2017'de Edmonton itfaiyecilerinin Ukrayna'daki ekiplere oksijen tankları, hortumlar ve nozullar gibi ekipmanlarla birlikte 600 koruyucu giysi bağışladığı hakkında haberler yayınladı. Ayrıca Edmonton itfaiye şefi Joe Zatylny, canlı yayında görülen giysinin Edmonton’dan bağışlandığını doğruladı

Kanadalı yerel haber siteleri, Edmonton yangın söndürme ekipmanlarının Ukrayna çatışması sırasında kullanıldığını yazdı.

2016’da yapılan nüfus sayımına göre, Edmonton uzun zamandır büyük bir Ukraynalı topluluğa sahip ve 2016’da bölgede yaklaşık 160 bin Ukrayna kökenli sakin yaşıyor. Edmonton itfaiyesinin ülkeye ekipman yardımında bulunması bu nedenle olağan karşılanabilir. Kanada, bu yıl çatışmaların başlamasıyla birlikte yeniden yangın söndürme ekipmanı yardımında bulundu.

Video güncel ve Lviv’den

Doğrula ekibi’nin tespit ettiği konuma göre, deponun Google Haritalarda bulunan konumuyla CNN muhabiri Don Lemon’un canlı yayın yaptığı bölgenin aynı yer olduğu anlaşılıyor.

fotograf lviv yangin konum

Yangın anına ait farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar, yangının Lviv’de gerçekleştiğini ve güncel olduğunu doğruluyor.

gettyimages lviv yangin

CNN de iddianın yanlış olduğunu söyledi.