CNN Türk'ün attığı tweette Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dolar hakkındaki açıklamasının yer aldığı iddiası

CNN Türk'ün attığı tweette Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dolar hakkındaki açıklamasının yer aldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

CNN Türk hesabının attığı belirtilen tweet, farklı bir kullanıcının profil fotoğrafını ve adını değiştirerek mizah amaçlı attığı sahte bir tweet.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ise böyle bir açıklaması bulunmuyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında yaygınlaşan bir görselin, CNN Türk’ün tweetinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın "Artan dolar kurundan dolayı inançlı insanlar Fatiha, Felak ve Nas surelerini okumalı" şeklinde açıklama yaptığını gösterdiği iddia edildi.

diyanet isleri baskanliginin dolar icin dua edin dedigi iddiasi

Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın artan dolar kurundan dolayı dua okunması gerektiği yönünde bir açıklaması olduğu ve CNN Türk’ün bu yönde bir tweet attığı iddiası doğru değil. CNN Türk hesabının attığı belirtilen tweet, farklı bir kullanıcının profil fotoğrafını ve adını değiştirerek mizah amaçlı attığı sahte bir tweet. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ise böyle bir açıklaması bulunmuyor.

CNN Türk’ün orijinal Twitter hesabının kullanıcı adı farklı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasını paylaşan Twitter hesabının kullanıcı adının @verecaksin olduğu görülebiliyor. CNN Türk’ün onaylı mavi tıklı gerçek hesabının kullanıcı adı ise @cnnturk.

cnn turk ismiyle tweet atan hesap

Sahte hesabın kullanıcı adının ekran görüntüsü

cnn turk orijinal hesap adi

Gerçek hesabın kullanıcı adının ekran görüntüsü

@verecaksin isimli hesap ise şu an askıya alınmış durumda.

Diyanet İşleri Başkanlığı böyle bir açıklama yapmadı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın böyle bir açıklamasına ise kendi internet sitesinde yer alan basın açıklamaları, mesajlar ve duyurular kısmından ulaşılamıyor. Ayrıca paylaşılan tweet görüntüsü dışında da güvenilir herhangi bir kaynakta böyle bir açıklama yer almıyor.

CNN Türk’ün “diyanet” kelimesi geçen tweetleri arasında böyle bir tweet yok

CNN Türk’ün orijinal Twitter hesabından atılan tweetlere de bakıldığında içerisinde “diyanet” kelimesi geçen böyle bir tweeti bulunmuyor.

diyanet kelimesi gecen cnn turk tweetleri

İPUCU: Twitter’da bir hesabın belirli bir kelimeyle attığı tweetleri görebilmek için Twitter arama kutusuna istediğiniz bir kelimeyi ve bakmak istediğiniz hesabın kullanıcı adını “from:kullaniciadi” şeklinde yazabilirsiniz.

Teyit'in görüştüğü cnnturk.com İçerik Müdürü Gözde Akgüngör Pamuk konuyla ilgili şunları söyledi:

"CNN TÜRK’e ait olmayan bir hesap tarafından yazılan twiti biz de gördük. Haberi ve twiti gören birçok okurumuz da bize ulaştı. Sosyal medyanın doğası gereği hızla yayınlan paylaşımın CNN TÜRK ile hiçbir ilgisinin olmadığını duyurmak isteriz. Okurlarımızdan ve sosyal medya kullanıcılarından, yapılan paylaşımların hesap isimlerine dikkat etmelerini rica ediyoruz. Örneğin Twitter’dan bahsediyoruz, hesapta mavi tik olup olmadığına bakmak basit, hızlı ve etkili bir çözüm olabilir."

Güncelleme: 08/08/2018

Gözde Akgüngör Pamuk'un açıklaması eklendi.