CNN Türk yayınında kullanılan görseldeki bayrağın ASALA’ya ait olduğu iddiası

CNN Türk yayınında kullanılan görseldeki bayrağın ASALA’ya ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki bayrak ASALA değil FARC’a ait.

ASALA bayrağında siyah zemin üzerine beyaz semboller yer alıyor.

Görsel ilk kez 2014 yılında HPG tarafından FARC’ın 50. yıldönümü için çekilen videoda kullanılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

CNN Türk’te 3 Ekim 2020 tarihinde  yayınlanan ve ASALA’nın saldırılarını konu edinen “Türk diplomatları şehit eden terör örgütü: ASALA" "PKK ve ASALA işbirliği!” başlıklı haberde geçen bir fotoğraftaki bayrağın ASALA’ya ait olduğu iddia edildi. 

Yayında Ermenistan'ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu’nun (ASALA) suikastlerinden bahsedilirken, örgütün PKK ile işbirliği yaptığı anlatıldı. Bu sırada kullanılan görüntülerde yer alan bayraklardan soldakinin ASALA bayrağı olduğu, militanların PKK ve ASALA bayraklarının yan yana durduğu bir poz verdiği iddia ediliyordu. 

CNN Türk’te yayınlanan haberin tümüne YouTube üzerinden ulaşılabiliyor. Video ayrıca Kanal D’nin internet sitesinde de yayınlandı.

ASALA bayrağı siyah beyaz 

Arama motorlarında ASALA ile ilgili sayfalar taranarak örgütün bayrağı görülebiliyor. ASALA’nın bayrağı, ulaşılmak istenen Ermeni sınırları üzerinde duran bir yazı ve silah figürlerinin yer aldığı siyah beyaz bir bayrak. 

cnn 2

Görseldeki bayrağı tersine aradığımızda ise Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile ilgili haberlere ulaşıyoruz. Örgütün bayrağına stok görsel sitelerinden erişmek de mümkün. FARC bayrağında ülke haritasının ortasında iki silah ve bir kitap yer alıyor ve haberde kullanılan görseldeki ile aynı. 

cnn 3

FARC’ın bayrağındaki kitap ve silah “Öğren ve Kolombiya için mücadele et” anlamına geliyor. 

Haberdeki görüntü 2014 tarihli bir videodan  

Haberde kullanılan fotoğraf ise, PKK’nın askeri kanadı olan HPG’nin (Halk Savunma Güçleri) 2014 yılında FARC’a 50. kuruluş yıldönümü için çektiği kutlama videosundan alınmış

cnn 4,

Ancak görsel ilk kez ASALA ile hatalı ilişkilendirilerek kullanılmıyor. Konuyla ilgili Takvim Gazetesi’nde 2017’de yayınlanmış bir haber de var. Haberde ASALA ve PKK işbirliğinin kamuya açılan CIA kayıtlarında yer aldığı belirtilmiş ve aynı görsel kullanılmış. 

2010 yılında yayınlanan bazı CIA raporlarında 1980 yılında Strazburg’da Türkiyeli bir diplomata yönelik saldırıda ASALA ve PKK’nın birlikte hareket ettiği belirtiliyor. (Sayfa 4)  

ASALA kapandı, FARC siyasi parti oldu 

Ermeni soykırımının intikamını almak ve bağımsız sosyalist Ermenistan amacıyla kurulduğunu beyan eden ASALA, 1973 ila 1985 yıllarında 42 Türk diplomatın hayatını kaybettiği saldırılar gerçekleştirdi. FARC ise Kolombiya devleti ile 52 yıllık çatışmanın ardından, 2016 yılında kalıcı barış anlaşması imzaladı. 2017 yılında da “Halk için Alternatif Devrimci Güç” ismiyle yasal bir parti haline geldi.