CNN Türk ekranında yayınlanan videonun Rusya Ukrayna çatışmasından olduğu iddiası

CNN Türk ekranında yayınlanan videonun Rusya Ukrayna çatışmasından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video ilk kez Ekim 2021’de paylaşıldı.

Görüntü üç boyutlu videolar üreten Borisao Blois’a ait.

Videoda II. Dünya Savaşı tasvir edilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Ukrayna Rusya çatışması taraflar müzakere masasına otursa da, halen ateşkes sağlanmış değil. Haber merkezleri haliyle 7/24 yayında. CNN Türk’te gece 02.44’te yayınlanan bir programdaki görüntülerin de, güncel çatışmalardan olduğu söylendi. Program sunucusu Yasin Erçağlayan’ın “Muhtemelen Kiev’den” dediği duyuluyor.

Video eski tarihli 

Videoyu dikkatlice incelediğimizde üzerinde “@borisao_blois” yazdığını görüyoruz. Bu isimle videonun kaynağını aradığımızda Borisao Blois kullanıcı isimli kişinin sosyal medya hesaplarına ulaşıyoruz. 

cnn turk iddia 2png

Instagram hesabını incelediğimizde, videonun ilk kez 8 Ekim 2021 tarihinde paylaşıldığını görüyoruz.  

cnn turk iddia 3png

Görüntü üç boyutlu videolar üreten Borisao Blois’a ait

Bu videonun açıklamasında İspanyolca “Öleceksin. İnsanlığın bir zamanlar şahit olduğu gibi” cümlesi yer alıyor. Etiketlerde ise “#guerra, #ww2, #aesthetic#segundaguerramundia, #he111, #batalla, #bombardeo, #blitz, #1940s” kelimeleri kullanılmış. Yani videoda II. Dünya Savaşı tasvir ediliyor. Aynı video YouTube hesabında 30 Ekim’de paylaşılmış

Kişi hesabında kendini 3D videolar ürettiğini açıklayarak tanıtmış. Benzer diğer işlerine, tüm hesapları üzerinden ulaşılabiliyor. 

Kişi videoyu 16 Ocak tarihinde Warchillect isimli hesapta da yayınlamıştı.

CNN’Türk’te yayınlanan video, video oyunundan olduğu iddiasıyla da paylaşılmış

24 Şubat’ta başlayan Ukrayna Rusya çatışması sırasında medya da sıcak haber başlığı altında yanlış ve yanıltıcı bilgiyi doğrulamadan paylaşabiliyor. Teyit çatışmanın başladığı günden bu yana pek çok iddiayı doğruladı. İlgili içerikler 2022 Ukrayna Rusya çatışması etiketinden takip edilebilir.