Cinsel istismara uğrayan 17 yaşındaki genç kızın ötanazi ile yaşamına son verdiği iddiası

Cinsel istismara uğrayan 17 yaşındaki genç kızın ötanazi ile yaşamına son verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Noa Pothoven ötanazi ile yaşamına son vermedi.

Pothoven, cinsel istismar sebebiyle yaşadığı travma sonrası stres bozukluğu tedavisi sırasında yeme ve içmeyi keserek yaşamını yitirdi.

Ötanazi talebi gerekli koşulları sağlayamadığı için kabul edilmemişti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sputnik Türkiye, Habertürk, Mynet, Cumhuriyet gibi internet sitelerinde yer alan haberlerde cinsel istismara uğradığı belirtilen Noa Pothoven isimli 17 yaşındaki genç kızın, ötanazi programına başvurarak yaşamına son verdiği iddia edildi. İddia The Sun, NY Daily News ve Washington Post gibi yabancı basın kaynaklarında da yer aldı.

noa otanazi iddia gorsel

Ancak Noa Pothoven’in ötanazi ile yaşamına son verdiği iddiası doğru değil. Pothoven, cinsel istismar sebebiyle yaşadığı travma sonrası stres bozukluğu tedavisi sırasında yeme ve içmeyi keserek yaşamını yitirdi. Noa Pothoven'in ötanazi talebi gerekli koşulları sağlamadığı için kabul edilmedi.

Noa Pothoven yaşamına ötanazi ile son vermedi

Noa Pothoven otobiyografisiWinnen of Leren’de (Kazanmak ya da Öğrenmek), 11 yaşındayken bir okul partisinde tacize uğradığını ve 14 yaşındayken Hollanda Arnhem’de tecavüz edildiğini söylüyor. Bunun üzerine travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve anoreksiya yaşayan Pothoven, kitabında daha önce intihar girişimlerinde bulunduğundan bahsediyor.

Genderlander gazetesinden Paul Bolwerk, 1 Aralık 2018 tarihli haberinde Noa’nın durumu ile ilgili bir yazı ele aldı. Bolwerk haberde Noa’nın Hollanda’da ötanazi üzerine uzmanlaşmış bir doktorlar ağından oluşan ve Hollanda’daki ötanazi yasaları doğrultusunda hizmet veren Levenseinde Kliniği’ne ötanazi olup olamayacağı konusunda danıştığını ve reddedildiğini belirtti. Noa’nın Bolwerk’e verdiği cevaba göre klinik, ötanazi için Noa’nın 21 yaşına kadar beyin gelişiminin ve travma tedavisinin tamamlanması gerekliliği sebebiyle ötanazi uygulamayı reddetti. Ancak Noa, 2 Haziran 2019 tarihinde bir süredir yemeyi ve içmeyi reddetmesinin üzerine yaşamına son verdi.

Uluslararası medyada Noa Pothoven’in ölümünün ötanazi aracılığı ile olduğu haberlerinin yayılması üzerine Levenseinde Kliniği internet sitesinde Noa’nın ötanazi ile değil, yeme ve içme faaliyetlerine son vererek yaşamını yitirdiği açıklamasını yaptı.

levenseinde otanazi noa

Dünyanın her yerinden insanlar Levenseinde Kliniği'ne 17 yaşındaki Noa Pothoven'in ölümü ile ilgili ulaştı. Ancak gizlilik kuralları sebebiyle bu konuda herhangi bir açıklama yapamıyoruz. 

Konu ile ilgili özellikle yabancı medyada yer alan yanlış haberlere bir son vermek için Noa'nın arkadaşlarının bu öğleden sonra yapmış olduğu açıklamaya işaret ediyoruz: Noa Pothoven ötanazi sebebi ile ölmedi. Çektiği acıya bir son vermek için yemeyi ve içmeyi kesti. 

Levenseinde Kliniği yalnızca ötanazi ile ilgileniyor ve bunu Hollanda yasaları çerçevesinde yapıyor. 

Hollanda Temsilciler Meclisi üyesi Lisa Wasterveld ise Twitter üzerinden 5 Haziran 2019’da yaptığı bir açıklama ile Noa’nın ölümünün uluslararası basında yansıtıldığının aksine ötanazi sebebi ile olmadığını belirterek Pothoven ailesinin özel yaşamına ve yaslarına saygı duyulmasını istedi.

lisa wasterveld noa aciklama

Noa'nın trajik ölümü ile ilgili uluslararası medyada birçok yanlış bilgi var. Arkadaşları ve ailesi Noa'nın ötanazi sebebi ile ölmediğini herkesin bilmesini istiyor. Medyadan Noa'nın ailesinin gizliliğine saygı göstermesini ve huzurla yas tutmalarını sağlamasını bekliyorum. 

Henk van Gelder ve Paul Bowerk Noa’nın ölümü üzerine yayılan ötanazi iddiaları üzerine Gelderlander’de yaptıkları 5 Haziran 2019 tarihli haberde Noa’nın ölümünün ötanazi ile ilişkili olmadığına, yeme ve içmeye son vermesinin ardından yaşamını yitirdiğine ve Pothoven ailesinin konu ile ilgili yaslarına saygı duyulmasını beklediklerine yer verdi.

The Guardian 5 Haziran 2019 tarihinde Noa’nın ailesinin evinde gerçekleşen ölümünün Hollanda’daki tıbbi yönetmeliğe göre hastanın kendi rızası ile tedaviyi reddetmesi üzerine tıbbi desteğin kesilerek olduğunu ve bu sebeple Noa Pothoven’in ölümünün ötanazi olarak adlandırılamayacağı haberini yaptı.

Hollanda’da ötanazi için yalnızca hastanın talebi yeterli değil

Ötanazi, ölümün kaçınılmaz olduğu durumlarda zihinsel yeterliliğe sahip bir kişinin kendi bilinci ve özgür iradesiyle verdiği karar üzerine bir doktor aracılığıyla acısız biçimde hayatın sonlandırılması anlamına geliyor. Ötanazi pratiği ise ötanazinin yasal olduğu ülkelerde yasalar ile tanımlanıyor ve yalnızca yasalar çerçevesi içinde uygulanabiliyor. Bu sebeple uygulamanın nasıl olacağı ülkeden ülkeye değişiyor.

Bugün Belçika, Kanada, Kolombiya, Lüksemburg, İsviçre, ve ABD’nin altı eyaletinde (Kaliforniya, Kolorado, Montana, Oregon, Vermont ve Washington) yasal olan ötanazi uygulamasının yasası Hollanda’da parlamentodan 2001 yılında geçti.

Hollanda’da 2002 yılında uygulanmaya başlanan ötanazi yasası son derece detaylı. Ötanazi uygulaması ise katı ve çok aşamalı. Ötanazinin yasal olarak uygulanabilmesi için diğer tıbbi bütün çözümlerin tüketilmiş olması gerekiyor. Ayrıca hastanın doktorunun hastadan bağımsız başka bir doktora hastanın durumu ile ilgili danışması gerekiyor. Ayrıca doktorlar ötanazi kararından önce bu isteği beş bölgesel ötanazi komitesinden birine rapor etmeli.

Sonuç olarak, cinsel istismara uğrayan 17 yaşındaki Noa Pathoven’in ötanazi ile yaşamına son verdiği iddiası yanlış bilgi türlerinden çarpıtma olarak sınıflandırılabilir.