Cinsel istismar düzenlemesini CHP'li Burcu Köksal meclis gündemine taşımış mıydı?

Cinsel istismar düzenlemesini CHP'li Burcu Köksal meclis gündemine taşımış mıydı?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Cinsel istismar suçunda mağdur ve failin evlenmesi ile ilgili Meclis Genel Kurulu’na getirilen önergenin geçtiğimiz hafta yapılan oylama ile kabul edilmesinin ardından, Yeni Şafak gazetesi internet sitesinde, CHP Milletvekili Burcu Köksal’ın konuyu daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gündeme getirdiği iddia edildi.

Cinsel istismar düzenlemesini CHP’li vekil istemiş” başlığı ile yayınlanan haberde, “CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal, bugünden tam 9 ay önce bu şekilde bir düzenlemenin yapılması gerektiğini TBMM'de gündeme taşımış” ifadeleri kullanıldı.

burcu koksal cinsel istismar gundeme getirme

Habere konu olan iddianın dayanağı ise, Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda yapılan bir konuşma.

Komisyonun, 24 Şubat 2016’da yaptığı 8. toplantıda, Leyla Tan, mağdur sıfatıyla, erken yaşta evliliklerle ilgili bir sunum yaptı. Kendisinin de 14 yaşında evlendiğini, eşinin de o dönemde 17 yaşında olduğunu, ancak evlendikten iki yıl sonra küçük yaşta evlilik yaptıkları için eşi hakkında dava açılarak cezaevine gönderildiğini anlattı.

Leyla Tan sunum 1

Leyla Tan sunum 2

Leyla Tan’ın konuşmasının ardından CHP'li Burcu Köksal, Tan’a ruh ve beden sağlığı ile ilgili rapor alıp almadığı yönünde bazı sorular yöneltti. Ardından AK Parti Milletvekili Ali Özdağ, Leyla Tan ile bu konuda daha önce de görüştüklerini dile getirerek şunları söyledi:

“Leyla Hanım geçen yıl ben Genel Merkez Hukuk Müşaviriyken Sivas’tan bir kalabalık heyet oraya gelmişlerdi, bu yıl da çok daha kalabalık bir heyetle Meclisteki odama geldiler. Bu şu anda Türkiye'nin çok önemli bir sorunu. Yaklaşık 3 binin üzerinde Leyla Hanım’ın durumunda olan kişinin eşi hapiste, cezaevlerinde. Sayın Vekilimizin söylediği eğer psikolojik travma yaşadığına ilişkin bir rapor alsaydı cezası asgari on beş yıl civarında olacaktı, bir de hürriyeti tahditten ceza veriyor bazı mahkemeler, yalnızca cinsel istismardan vermiş bu mahkeme. Öyle olunca on bir yıl ceza veriliyor.Bu, ülkemizin çok ciddi bir sorunu. Komisyonumuzdan başlayarak bu konuya bir çözüm üretmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu hususun bence Parlamentodaki bütün partilerin müşterek bir kararıyla olabileceği kanaatindeyim. Suistimal yani öyle bir düzenleme yapmalıyız ki – şahsi kanaatim- fiil mutlaka suç olmalı, 15 yaşından küçükle evlenen mutlak surette bir cezaya muhatap olmalı.”

CHP Milletvekili Köksal ise, ortada bir mağduriyetin olduğunu ve bunun giderilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Eğer bir evlilik varsa ve eşin herhangi bir şikayeti yoksa yani baskı altında, tehdit altında değilse, herhangi bir şiddet görmüyorsa burada verilecek cezanın –yine ceza verilebilir ama- hakkaniyet sınırları içerisinde yani eşi ve hele ki çocuklar varsa onları mağdur etmeyecek şekilde bir ceza verilebilir belki ama diğer tarafta da gerçekten küçük yaşta evlenip de çok büyük baskılar gören, şiddet gören, tehdit edilen kadınlarımız var yani onlarla ilgili hem onları korumamız gerekiyor hem de sizin gibi mağdur kadınlarımızı korumamız gerekiyor. Yani burada aslında bıçak sırtı bir denge. Yasa uygulayıcıya bıraktığımızda yasa uygulayıcının inisiyatifi de yani biraz değişik olabiliyor dosyalarda. Onun için burada bana göre bir düzenleme yapılacaksa kadının durumdan şikayetçi olup olmaması yani eşin ona karşı davranışları, şiddet uygulayıp uygulamaması, baskı altına alıp almaması, evliliğin iyi gidip gitmemesi –ki özellikle erkek tarafından kusurla kötü giden bir evlilik olup olmadığı yönünde bir değerlendirme yapılıp kadının da ruh ve beden sağlığı bozulmamışsa ona göre hakkaniyetli bir ceza verilebilir. Sekiz yıl gerçekten çok ağır.

Komisyon çalışmaları ardından hazırlanan raporda da yapılan toplantıdan bahsedilerek, “komisyon üyeleri tarafından ifade edilen diğer görüşler” başlığı altında şunlara yer verildi:

komisyon raporu

Komisyon gündemini kim belirler?

Komisyon gündemine alınarak konuşulacak konular ve dinlenecek kurum ve kişiler Başkanlık Divanı’nın oluşturulmasının ardından “Komisyonun çalışma usul ve esaslarına ilişkin görüşmeler” kapsamında yapılan toplantıda komisyonca belirlenir. Üye vekiller komisyonda konuşulmasını istedikleri konuları sunduktan sonra konuları komisyon başkanı belirler.

Sonuç olarak; Köksal’ın bu konuyu Meclis gündemine taşıdığı iddiası doğru olmamakla birlikte bahsi geçen komisyonda bu konu hakkında bir düzenleme yapılması gerektiği yönünde görüş bildirdiği doğru.