Çin’in tanı kitlerini Türkiye’ye 1940’taki yardımın karşılığı olarak hibe ettiği iddiası

Çin’in tanı kitlerini Türkiye’ye 1940’taki yardımın karşılığı olarak hibe ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Çin tanı kitlerini hibe etmedi. Kitler, ücreti karşılığında satın alındı.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için BioEasy’ye de ulaştı. Firma yetkilileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını hatırlatarak, kitlerin ücreti karşılığında satın alındığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin 1940’da Çin’e kolera aşısı yardımında bulunduğunu söylüyor. Devlet Arşivleri Başkanlığı’ndan ulaşılabilen belge incelendiğinde ise aşı gönderiminin 1940 değil, 1938’de başladığı bilgisi görülüyor.

Çin’den gelen tanı kitlerinin ücretsiz sağlanacağına dair ise güvenilir bir kaynağa ulaşılamıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen gönderilerde, Çin hükümetinin 1940 yılında Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nün yaptığı kolera aşısı yardımı dolayısıyla Türkiye'ye Covid-19 tespitinde kullanılan tanı kitlerini ücretsiz gönderdiği iddia edildi. 22 Mart 2020’de paylaşılan gönderi, yaklaşık 10 bin kez retweet edildi. Aynı iddia, Haber Aydın, Mavi Kocaeli ve Yeni Çağ Gazetesi tarafından da konu edildi.

Screen Shot 2020 03 23 at 21.18.29

Ancak iddia doğru değil. Çin tanı kitlerini hibe etmedi. Kitler, ücreti karşılığında satın alındı.

Tanı kitleri ücretsiz yollanmadı

21 Mart 2020’de Sağlık Bakanlığı, yeni koronavirüs hastalığının tanısında hızlı tanı kitlerinin kullanılacağını duyurdu. Açıklamada kullanılan görselde tanı kitinin markasının BioEasy olduğu görülebiliyor. Firmanın ABD ve Çin’de merkezi var. 

Firmanın sitesinde yer alan Covid-19 Rapid Test ile, bakanlığın duyurduğu tanı testi aynı.

bio easy rapid test 1

Bakan iddiayı yalanladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 23 Mart 2020’de yaptığı basın açıklamasında kitlerin parasını Atatürk’ün ödediği iddialarını yalanladı.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için BioEasy’ye de ulaştı. Firma yetkilileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını hatırlatarak, kitlerin ücreti karşılığında satın alındığını belirtti. Yapılan sözleşme ve tanı kitlerinin ücretlendirme bilgileri ise gizlilik sebebiyle paylaşılmadı.

Teyit, Çin büyükelçiliğine de ulaştı, ancak şu ana kadar bir yanıt alamadı.

Çin’e kolera aşısı yollandığı doğru

Paylaşımlarda Çin’in ücretsiz tanı kiti yollaması iddiasının sebebi olarak, 1940 yılında Çin’e yollanan kolera aşıları gösterilmişti. Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin 1940'da Çin’e kolera aşısı yardımında bulunduğunu

söylüyor. Devlet Arşivleri Başkanlığı’ndan ulaşılabilen belge incelendiğinde ise aşı gönderiminin 1940 değil, 1938’de başladığı bilgisi görülüyor. Türkiye'nin Çin'e kolera aşısı yardımında bulunması, 30 Temmuz 1938 tarihli Ulus gazetesinde de (sf. 2) konu edilmiş. Ancak bu yardımın, Çin’in Türkiye’ye ücretsiz tanı kiti yollamasıyla bağlantısı yok.

ETy1_yPWkAAjF2I

Devlet Cumhuriyet Arşivleri

ulus gazetesi kolera asisi

Ulus gazetesi, 30 Temmuz 1938

Çin’den gelen tanı kitlerinin ücretsiz sağlanacağına dair güvenilir kaynak yok

İddia, 19 Mart 2020 tarihinde Uğur Dündar'ın köşe yazısında yer alan Dr. Erol Afşin'in "Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü kapanmamış olsaydı, koronavirüsün aşısını biz üretmiş olabilirdik" ifadelerinden yola çıkarak türetilmiş olabilir.

Köşe yazısının ardından ortaya atılan iddialarda, Çin'e gönderilen kolera aşıları ile ilgili belgeler sunuluyor, fakat Çin'in tanı kitlerini bilabedel yolladığına işaret eden bir kaynak gösterilmiyor.

Türkiye Şubat’ta da Çin’e tıbbi yardım yolladı

Çin’de Covid-19 salgınının şu ana kadarki en yoğun dönemi olan Şubat başında, Türkiye Çin’e tıbbi destekte bulunmuştu. THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, 1 Şubat'tan itibaren "Boeing 777 F" kargo uçağıyla ilaç, tıbbi sınıf solunum maskesi, tek kullanımlık eldiven ve dezenfeksiyon şişesi başta olmak üzere birçok malzeme nakledildi

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Türkiye’nin ilk halk sağlığı laboratuvarı olarak, 1928’de kuruldu. 2011’de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne (eski adıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu) devredildi.

Sonuç olarak iddia doğru değil. Çin hükümeti tanı kitlerini ücretsiz yollamadı. İddia, uydurmaya örnek.