Çin’de bir metro istasyonunda zombilerin görüldüğü iddiası

Çin’de bir metro istasyonunda zombilerin görüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Endonezya’da bir tren istasyonunda 15 Ağustos 2022 tarihinde çekilmiş.

Videodaki görüntüler ‘Train to Apocalypse’ isimli eğlenceli amaçlı yapılan bir tren yolculuğunu gösteriyor.

Tren yolculuğu gösterisi 5 Ağustos-11 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılmış.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Çin’deki bir metro istasyonundaki zombileri gösterdiği iddia edildi. Video TikTok’ta üç milyona yakın etkileşim aldı.

metro kacan insanlar iddia

TikTok’ta viral olan videonun Rui Carlota isimli kullanıcı tarafından 22 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandığı görülüyor. Portekizli Rui Carlota isimli fenomen 7.6 milyon takipçisi ile ülkenin en popüler hesaplarından biri.

Video eğlence amaçlı ve biletli bir etkinlikten

Videodan alınan kesitlerle tersine görsel arama yapıldığında 13 Ağustos 2022 tarihinde kompas.com isimli sitede yayınlanan bir haber dikkati çekiyor. Haberde “5 Ağustos-11 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek ‘Train to Apocalypse’ isimli bir yolculuktan bahsediliyor. Yolculuğunun Endonezya’dan olduğu ve farklı istasyonlar arasında beş durak süreceği ifade edliyor.

Aynı sitede yer alan bir diğer haberde ise organizasyon firmasının CEO’su ile görüşülmüş. Pandora Box isimli firmanın CEO’su zombi tren yolculuğunu yapacak ziyaretçilerin korkmasına gerek olmadığını ve zombilerin onlara dokunmadığından söz ediyor. 

Mashable’da ise bu istasyonları kullanan yolcuların zombi baskınına rastlamadan yoluna devam edebileceği de belirtilmiş

South China Morning Post zombili tren istasyonu hakkında bir video hazırlamış. Haberde Train to Busan isimli korku filminden ilham alındığı vurgulanmış.

SCMP’nin videosu ile iddia video kıyaslandığında tren koltukları, tutunma yerleri ve etiketlerin aynı olduğu dikkati çekiyor.

metro ic karsilastirma

İddia videoda yer alan bir kesit ipuçları da sunuyor. Camda yazan “dorong untuk membuka” Endonezce ve açmak için itiniz anlamına geliyor.

metro cam

11 Eylül’e kadar sürdüğü belirtilen etkinliğin biletlerine ve organizasyon firmasının açtığı Instagram hesabına da erişilebiliyor.