Çin'in yeni vakalar için kurduğu karantina hücrelerini gösterdiği iddia edilen görseller

Çin'in yeni vakalar için kurduğu karantina hücrelerini gösterdiği iddia edilen görseller

Bulgular

Konteynerler yurtdışından gelenleri karantinaya almak için tasarlandı.

Çin, farklı yapılardaki karantina tesisleri inşa etmeye devam ediyor.

Çin’de Covid-19 vakaları artış gösteriyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde görsellerin Çin hükümetinin karantina için kurduğu hücreleri gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlardaki fotoğraflar ve bilgi eksikliği, Çin'in Covid-19 enfeksiyonu geçiren herkesi zorla bu hücrelere hapsedileceğinin anlaşılmasına neden oluyor.

fotograf iddia cin hukumetinin karantinayi ihlal edenler icin kurdugu iddia


Konteyner yapılar yurtdışından gelenler için

İddiada birden fazla konteyner yapı görseli bulunuyor. Tersine görsel aramada, gri renkteki konteyner yapının neyi gösterdiğini anlayabileceğimiz bir bulguyla karşılaşmıyoruz. 

Beyaz renkli olan konteyner görselini aradığımızda, karşımıza görüntülerin gerçekten de Çin’de kaydedildiğini gösteren haber kaynakları çıkıyor. China News’de yer alan bilgiye göre bu tesis, Myanmar sınırındaki bir ilçe olan Mengla'daki Mohan Limanı'ndan Çin'e giren insanları Covid-19 enfeksiyonu taşıma ihtimallerine karşı karantinaya almak için tasarlanmış. 

Tesis Şubat 2021 başlarında açılmış. Bu bilgiyi, Xishuangbanna Özerk İli Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu'nun resmi Weibo hesabından da doğrulayabiliyoruz. Bloomberg’de yer alan habere göre, Ekim 2021’de denizaşırı ülkelerden gelen binlerce kişiyi barındırabilecek özel karantina tesislerinin artılması talimatı verilmiş.

Ayrıca Yunnan Eyaleti Parti Komitesi Siyasi ve Hukuki İşler Komisyonu'nun resmi Weibo hesabı, Yunnan’ın Xishuangbanna vilayetinin Mengla ilçesindeki Mohan Limanı’nda Covid-19'un yayılmasını engellemek için bulunan merkezi bir izolasyon tesisi olduğunu söyledi. Gönderide, karantina tesisinin yapım aşaması da görülüyor.

fotograf cin karantina konteyner insaa

Aynı görsel arama sonucunda fotoğrafın, Çinli gazeteci ve insan hakları aktivisti Jennifer Zeng’in paylaştığı videodan ekran görüntüsü alınarak paylaşıldığını anlıyoruz. Video 15 Mart 2021’de kaydedilmiş. Zeng, karantina evlerinin insanlık dışı olduğunu söylüyor.

Çin, farklı yapılardaki karantina tesisleri inşa etmeye devam ediyor. CNN’in 29 Eylül 2021’de hazırladığı haberde, Çin’in denizaşırı misafirler için 5 bin odalı bir karantina merkezi daha inşa ettiği aktarılıyor. Bu kompleksin, konteyner yapılardan daha nitelikli olduğu görülebilir. 

fotograf cin karantina kompleksi

Çin’de koronavirüs vakaları artış gösteriyor

Ekim 2021 itibariyle Çin’de Covid-19 vakaları yeniden artış göstermeye başladı. Hükümet 3 Kasım’da 90’dan fazla Covid-19 vakası bildirdi, ki bu bir rekor. Ulusal Sağlık Komisyonu yetkilisi Wu Liangyou, Pazar günü Pekin'de verilen bir brifingde, mevcut durumun denizaşırı delta varyantından kaynaklandığını söyledi.

Dünyada pek çok ülkede, belli yerlerden gelenlerin belli süreler devletin gösterdiği adresler ya da kendi evlerinde karantinada kalması gerekiyor. Britanya bunlardan biri. Ancak Çin'in kapalı ve otoriter rejimi, salgın önlemlerinin orantılılığı konusunda şüphe yaratıyor.