Çift doz aşı olmadan yurtdışından Samsun'a girilemediği iddiası

Çift doz aşı olmadan yurtdışından Samsun'a girilemediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İlgili Hıfzıssıhha kararına göre, riskli yedi ülkeden Türkiye’ye gelenler, çift aşılı değilse PCR negatif testi ibrazı veya karantina sonrası kente girebiliyor.

Samsun Valiliği de iddiayı yalanladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Samsun Valiliği’nin 13 Kasım tarihli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına dayanarak yayınladığı basın açıklaması, bazı medya kurumları tarafından "aşı şartı" olarak yorumlandı. İddia Samsun’a girişlerde çift doz aşı zorunluluğu getirildiğiydi. Bu zorunluluğun yurtiçinden Samsun’a yapılan seyahatleri kapsadığı da konuşuldu. Sosyal medyada HaddiniBilSamsunValiliği etiketi de açıldı. 

samsun asi zorunlu degil 15112021


Aşılı olmayanlar karantina sonrası veya negatif PCR'la kente girebilir 

Araştırmaya, valiliğin yaptığı açıklamanın temeli, yani Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla başlıyoruz. Kararda Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazı gerekmektedir” ile “Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan ifadeleri geçiyor. Yani her şeyden önce, ilgili karar sadece riskli ülkelerle ilgili. 

Karara göre kişiden iki doz aşısının olması bekleniyor; ancak bu kente giriş için yegane şart değil. Aşılı olmayanlar, son 72 saat içinde yapılmış bir negatif PCR testi ibraz edebiliyor, yahut kendi belirledikleri ya da ikametgahları olan bir adreste karantinaya girebiliyorlar. Karantinanın 10. gününde yapılan PCR test sonucu negatif çıkarsa, süreç tamamlanıyor ve kişi kente girebiliyor. Testin pozitif çıkması halinde standart Covid-19 protokolü uygulanıyor

Yani aşı zorunlu değil, ancak kişilerin Covid-19 taşımadıklarını kanıtlaması gerekiyor.

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının dayanağı 3 Eylül 2021 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgesi. Burada da ilgili yedi ülkeden gelenler için aynı şartların uygulanması zorunluluğu var. Hatta Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu son genelgesinde Afganistan’dan gelenlere yönelik olarak Son 14 günde bu ülkede bulunduğu anlaşılan kişilerin ülkeye girişlerine ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı’nın 02/09/2021 tarih ve 13940 sayılı genelgesi ile getirilen hükümlerin uygulanmasına aynen devam edilmesine” ifadesini kullanmış. Buradaki ifadeler de aynı İçişleri Bakanlığı genelgesinde geçiyor. 

Diğer ülkelerden gelenler için aşı sertifikası veya hastalığı geçirdiğine ilişkin belge ibraz edilmemesi durumunda, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu istenileceği belirtiliyor.

İllerin hıfzısıhha kurulları pandemiyle ilgili kararları İçişleri Bakanlığı’nın genelgelerine göre uygulayabiliyor. Samsun da bu kararları uygulayan illerden biri. 

Samsun Valiliği iddiayı yalanladı 

Samsun Valiliği 14 Kasım tarihinde akşam saatlerinde konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve basında yer alan “çift doz aşılı olamayanların şehre giremeyecekleri” haberlerinin bilgi karmaşasına yol açtığını belirtti

Konuya ilişkin ilk çıkan haberlerde çarpıtma olduğu medya tarafından da haber haline getirildi ve valiliğin uyarısından sonra bazı haber merkezleri metinlerini düzeltti.