CIA Başkanı Gina Haspel'i işkence yaparken gösteren fotoğraf iddiası

CIA Başkanı Gina Haspel'i işkence yaparken gösteren fotoğraf iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, CIA’in yeni Direktörü olan Gina Haspel’in Irak’ta işkence yaptığını gösterdiğiiddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık beş yüz kişi tarafından beğenildi. Anadolu Haber tarafından Facebook’ta da paylaşılan görsel yaklaşık bin 500 kullanıcı tarafından paylaşıldı.

irak işkence harman

Fotoğraftaki kişi Amerikalı asker Sabrina Harman

Ancak fotoğrafın, Gina Haspel’i Irak’ta işkence yaparken gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi ABD’nin 2003 yılında Irak’a düzenlediği operasyonda görev alan ve Ebu Gureyb Cezaevi’nde işkence olaylarına karışan ve 6 ay hapis cezası alan kadın asker Sabrina Harman.

harman in iraq

Söz konusu fotoğrafın 24 Mart 2008’de New Yorker dergisinde Sabrina Harman ile yapılan bir röportajda kullanıldığı görülebiliyor. Yazıda Harman, Ebu Gureyb’deki fotoğrafları çekerken düşünmeden hareket ettiklerini belirtiyor. Ayrıca New Yorker’daki yazıda Harman’ın başka fotoğrafları da kullanılıyor.

AbuGhraibDogs03

Harman’ın aynı gülümseme ve el işaretini kullanarak çekilen başka fotoğrafları da bulunuyor. Wikimedia Commons’ta yer alan bir fotoğrafta Harman’ın Ebu Gureyb’de benzer şekilde poz verdiği bir fotoğrafını görmek mümkün.

ABD’nin 2003 yılında Irak’a düzenlediği askeri operasyonda, 1978 doğumlu Harman’ın, 25 yaşında olduğunu söylemek mümkün. 1956 doğumlu Haspel'in ise 2003 yılında 47 yaşında olduğu fark edilebiliyor. Yani fotoğrafın çekildiği sene 47 yaşında olan Haspel’in bu kadar genç görünmesi ise pek olası durmuyor.

sabrina harman ırak

Vücuttaki dövmeler aynı

Gina Haspel olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ve Sabrina Harman’a ait olan görseller karşılaştırıldığında ortaya çıkan benzerlikler görülebiliyor. Örneğin iddia fotoğrafında yer alan kişinin sağ elinde yer alan dövme ile Harman’ın sağ elindeki dövmenin aynı olduğunu söylemek mümkün.

harman abd işkence

Irak’taki Ebu Gureyb cezaevindeki mahkumlara yapılan işkencelere adı karışan Harman 2005 yılında ABD’nin Texas eyaletindeki askeri bir mahkemede yargılanarak suçlu bulunmuş ve 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gina Haspel’in CIA Direktörü olması tartışmalara neden oldu

Donald Trump'ın Rex Tillerson'ı görevden alarak Dışişleri Bakanlığı'na Pompeo'yu getirmesi sonucu, CIA Başkanlığı'na da Haspel getirildi. Ancak bu görevlendirme sonrasında Haspel medyada gündem oldu.

cıa gina haspel

2002 yılında El Kaide şüphelileri Ebu Zübeyde ve Abdulrahim El Naşiri'nin Tayland'daki gizli hapishanedeki sorguları sırasında işkenceye uğradığı iddia edilince, insan hakları örgütleri hapishanenin başındaki Haspel'i işaret etmişti.