CHP'nin uzun süredir milletvekili çıkaramadığı iller hakkındaki iddialar

CHP'nin uzun süredir milletvekili çıkaramadığı iller hakkındaki iddialar

Karma Karma
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve Anadolu Ajansı, Hürriyet, Mynet, Haber 7, Ensonhaber ve Sputnik gibi internet siteleri tarafından haber olarak verilen bir iddiada, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 24 Haziran seçimlerinin ardından uzun süredir milletvekili çıkartamadığı illerde birer tane vekil çıkardığı belirtildi.

Haberlerde, CHP’nin 40 yıldır milletvekili çıkartamadığı Elazığ’nın yanı sıra Adıyaman, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat gibi illerde uzun süredir ilk defa meclise vekil gönderdiği iddia edildi.

anadolu ajansı secim

Elazığ’dan 40 yıl sonra milletvekili çıktığı iddiası doğru

CHP’nin 40 yıl sonra Elazığ ilinden ilk defa milletvekili çıkardığı iddiası doğru ancak söz konusu haberlerde belirtilen diğer illerde farklılıklar bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan ve 1923-2011 yılları arasında yapılan milletvekili genel seçimlerinin derlendiği bir kitapçıkta konu hakkında verilere ulaşmak mümkün. Buna göre CHP’nin, Elazığ ilinden en son 1977 seçimlerinde iki tane vekil çıkardığı görülebiliyor. CHP’nin, 1980 Askeri Darbesi’nden sonra yapılan 1983 seçimlerinden 2018 seçimlerine kadar Elazığ’dan vekil çıkaramadığı fark ediliyor.

CHP Adıyaman’da yakın tarihlerde vekil çıkarttı

Haberlerde yer alan ve CHP’nin uzun süredir vekil çıkaramadığı iller arasında Adıyaman da yer alıyor. Ancak CHP’nin birkaç dönem önce Adıyaman’dan vekil çıkardığını söylemek mümkün. Yine TÜİK’in kitapçığından CHP’nin 1995, 2002, 2007 ve 2011 yıllarında Adıyaman’dan bir vekili meclise gönderdiği görülebiliyor.

adıyaman

adıyaman secim

Bu nedenle Adıyaman’dan CHP’nin uzun yıllardır milletvekili çıkaramadığı iddiası doğru değil.

Diğer illerde durumlar farklı

Adıyaman haricinde bahsi geçen illerde ise farklı durumlar göze çarpıyor. CHP’nin 1995 yılında il yapılan Karabük’ten 2018 seçimlerine kadar vekil çıkaramadığı fark edilebiliyor.

CHP’nin Elazığ’a benzer şekilde Kütahya ve Nevşehir’den de son olarak 1977 yılında bir vekili meclise gönderdiği görülüyor.

1989 yılında il olan Karaman’dan CHP 2002 seçimlerinde bir tane vekil çıkarıyor. Aynı şekilde CHP’nin Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Şanlıurfa ve Yozgat’tan 2002 yılında vekil çıkardığı anlaşılıyor.

24 Haziran seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre CHP, Kars hariç bahsi geçen illerden bir milletvekili çıkarabiliyor. Kars’ta kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti iki, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise bir milletvekili çıkarabiliyor.

kars secim 2018 1024x654

Sonuç olarak, Adıyaman haricinde CHP’nin bahsi geçen illerde uzun yıllardır vekil çıkaramadığı iddiası doğru. Ancak, CHP’nin Adıyaman’da vekil çıkardığı yıllar göz önünde bulundurulduğunda sürenin uzun olmadığını söylemek mümkün. Yani CHP birkaç dönem önce Adıyaman’dan mecliste vekil bulundurmuş. Tüm bunlara ek olarak, CHP’nin Kars’tan vekil çıkardığı ise doğru değil. YSK’nın henüz kesin seçim sonuçlarını açıklamadığı için bahsi geçen illerde değişikliklerin olabilmesi söz konusu.