CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesinin Halk Ekmek'i kapattığı iddiası

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesinin Halk Ekmek'i kapattığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Mersin Halk Ekmek (MER-EK) hala faaliyetine devam ediyor.

Ekmeğin fiyatı ise piyasa değerinden 25 kuruş daha az.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını kazanan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) faaliyet gösteren halk ekmek uygulamasını kaldırıdığı ve ekmeğin artık 1 Türk Lirasından satıldığı iddia edildi.

Twitter’da 17 Nisan 2019’da Filiz’in Düşünceleri tarafından paylaşılan tweet şimdiye kadar 743 retweet ve 2 bin 100 beğeni aldı.

mersin halk ekmek iddia gorsel min

Ancak CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek’i kapattığı ve ekmeğin 1 liradan satılmaya başlandığı iddiası doğru değil. Mersin Halk Ekmek (MER-EK) hala faaliyetine devam ediyor. Ekmeğin fiyatı ise piyasa değerinden 25 kuruş daha az. Yani bir tam somun ekmek 75 kuruşa satılıyor.

Halk Ekmek faaliyetine devam ediyor

Söz konusu iddia üzerine Teyit, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştı. Görüşülen belediye yetkilisi böyle bir durumun söz konusu olmadığını, Mersin Halk Ekmek’in (MER-EK) faaliyetine devam ettiğini belirtti. Bu bilgi ardından Teyit’in Mersin’de bulunan kaynağı Viranşehir Mahallesi’ndeki MER-EK şubesine giderek söz konusu faaliyetin devam ettiğini öğrendi.

İddianın sosyal medyada yayılmasının ardından bazı kullanıcılar da halen faaliyette olan MER-EK büfelerinin önünden fotoğraf paylaştılar.

Erol Aygün Çamur siyaseti yapanlar artık toplumda kabul görmüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde bulunan bilgilere göre MER-EK fabrikası vatandaşa daha ucuz ve sağlıklı ekmek üretmek için kurulmuş. Fabrika her gün yaklaşık 34 bin ekmek üretiyor ve bu ekmekler il genelinde 57 büfeden halka satılıyor. Belediyenin internet sitesinde MER-EK fabrikası, “tamamlanan projeler” kısmında bulunuyor.

Mersin Portal’da 9 Mart 2016’da yer alan bir haberde ise o günkü MER-EK büfelerinin adreslerine yer verilmiş.

mersin halk ekmek subeleri min

mersin halk ekmek kuvai milliye min

mersin halk ekmek silifke yolu minMersin’de faaliyette olan MER-EK büfelerinden bazıları

Mersin Gazetesi’nde yer alan başka bir haberde ise MER-EK fabrikasının 2004 yılında hizmete başladığı fakat zamanla atıl duruma düştüğü bilgisi yer alıyor. Macit Özcan’ın 2012’de tekrar aktif kullanıma sokulacağını belirttiği MER-EK 2016’da etkin faaliyete başlamış. MER-EK, şu an için 8 çeşit ekmek üretiyor.

Teyit’in belediyeye ulaşmasının ardından 20 Nisan 2019’da Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yer alan bir açıklama ile MER-EK’te Ramazan ayı boyunca satılacak pidelerin fiyat bilgisi açıklandı. Açıklamada Belediye Başkanı Vahap Seçer’in MER-EK’te çekilen fotoğrafları bulunuyor. Bu paylaşımdan yola çıkarak da Mersin’de halk ekmeğin kapatılmadığı söylenebilir.

https://twitter.com/mersin_bld/status/1119587520138838017

Mersin Halk Ekmek'in fiyatı 75 kuruş

MER-EK, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından işletildiği için ekmek fiyatları belediye meclisi tarafından belirleniyor. Meclisin 2019 Yılı Ücret ve Tariflerinin 20. sayfasına bakıldığında ise 200 gram somun ekmeğin fiyatının 75 kuruş olduğu görülebiliyor.

mersin halk ekmek tarifeler min

İddiada Mersin’de 31 Mart’tan önce ekmeğin fiyatının 50 kuruş olduğu ifade ediliyordu. Fakat MER-EK’te satılan ekmeğin fiyatı zaten 2016’da 60 kuruştu. MER-EK’in YouTube kanalında da bir bayinin görüntüsünden de 1 somun ekmeğin 75 kuruş olduğu görülebiliyor. Bu video kanala Şubat 2018’de yüklenmiş. Bu tarihten sonra Mersin’de ekmeğe zam gelmesi ile ilgili bir habere de rastlanmıyor.

mersin halk ekmek goruntu min

Türkiye Fırıncılar Odasının 2018’de yaptığı bir açıklamaya göre Türkiye’de ekmeğin fiyatı ilden ile değişebiliyor. Örneğin Mersin’de Tarsus Fırıncılar Odası, Ekim 2018’den sonra 200 gram somun ekmeğin fiyatının 1 lira olacağını belirlemişti.

mersin halk ekmek fiyat min

Mersin’de 2004’te belediye başkanı CHP’li idi

Mersin’de 2004 yılında yapılan yerel seçimlerinde belediye başkanlığını CHP’li aday Macit Özcan kazanmıştı. Yani MER-EK zaten teknik olarak CHP döneminde hizmete girmişti denebilir.

mersin halk ekmek kuran parti dspMersin 2004 yerel seçim sonuçları

2007 yılında paylaşılan bazı haberlerde söz konusu fabrikanın CHP’li Macit Özcan (eski Demokratik Sol Partili) tarafından 2004 yerel seçimleri öncesi açıldığı ifade ediliyor. Fakat fabrika sonraki dönemde önce satıldığı sonrasında ise atıl duruma düştüğü iddia ediliyor.