CHP’nin bıyık ölçümü değil, Nazilerin burun ölçümü

CHP’nin bıyık ölçümü değil, Nazilerin burun ölçümü

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel Nazi Almanyası döneminde insanların Aryan ırktan olup olmadığının tespit edilmesi için uygulanan burun ölçümüne ait.

World History Archive / Alamy Stock Photo’da yer alan ve 1940 yılına ait bu fotoğraf daha önce pek çok basın kuruluşu tarafından kullanılmıştı.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, CHP tarafından 1939 yılında Anadolu'da yaşayan erkeklerin bıyıklarının inkilaplara uygun olup olmadığının ölçüldüğünü gösterdiği iddia edildi. Lider Erdoğan isimli sayfa tarafından 27 Nisan 2018'de Facebook'a yüklenen fotoğraf yaklaşık 2 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Bir süredir dolaşımda olan görsel, 25 Mart 2017'de Liderim Erdoğan isimli sayfa tarafından Facebook'ta paylaşılmış ve yaklaşık bin 200 kişi tarafından beğenilmişti. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de 14 Ocak 2017'de Twitter’da fotoğrafı paylaşarak, 1943 yılında Anadolu’da yaşayan bir adamın bıyık ölçüsünün alındığını iddia etmişti.

melih gokcek

Ancak daha önce de haber sitelerinde kullanılan bu görsel Nazi Almanyası döneminde insanların Aryan ırktan olup olmadığının tespit edilmesi için uygulanan burun ölçümüne ait.

Aryan Race Tests 1940

Nazi döneminde Almanların üstün ırk olduğu düşüncesiyle insanların ırkını belirlemek için saç rengi, göz genişliği, burun şekli ve diğer antropometrik faktörler belirleniyordu. Irksal faktörler üzerine çalışan bilim insanları bu tür testlerle ırkları belirlediklerini ve Alman kanının saflığını hesapladıklarını iddia ediyorlardı.

İlginizi çekebilir: Gökçek feribot sefer haritasını Lozan'da verilen adalar sanıyor

World History Archive / Alamy Stock Photo’da yer alan ve 1940 yılına ait bu fotoğraf daha önce pek çok basın kuruluşu tarafından kullanılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anma Müzesi’nin arşivlerinde yer alan video ve görsellerde de Almanya’nın o dönem Aryan ırktan olanları tespit etmek için kullandığı aletleri görmek mümkün.

olcum aletleri

Müzenin sitesinde yer alan bir videoda bir kız çocuğunun burnunun boyunun ve genişliğinin ölçüldüğü görülüyor.

Güncelleme: 27/04/2018

Giriş bölümü düzenlendi ve yeni paylaşımlar eklendi. Linkler güncellendi. Kaynaklar eklendi.