CHP'li Öztürk Yılmaz 'ABD tüm Türkiye'yi değil AK Partilileri cezalandırsın' dedi

CHP'li Öztürk Yılmaz 'ABD tüm Türkiye'yi değil AK Partilileri cezalandırsın' dedi

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Öztürk Yılmaz’ın TBMM’de yaptığı basın toplantısında ABD’nin AK Partili’leri cezalandırması gerektiği yönünde herhangi bir açıklaması ya da sözü bulunmuyor.

CHP’nin resmi web sitesinde Yılmaz’ın basın toplantısının haberine ulaşılabilir.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve A Haber, Star, Güneş, Akşam gibi haber sitelerinde yer alan haberlerde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Öztürk Yılmaz, ABD’nin Türkiye’den vize işlemlerini durdurma kararı üzerine TBMM’de yaptığı basın toplantısında “ABD, tüm Türkleri değil AK Partilileri cezalandırsın” dediği iddia edildi.

ozturk yilmaz abd akplileri cezalandirsin 984x1024

İddia sosyal medyada haber sitelerinin ekran görüntüleriyle birlikte de paylaşıldı.

ozturk yilmaz tweetler

Ancak iddia doğru değil. Öztürk Yılmaz’ın TBMM’de yaptığı basın toplantısında ABD’nin AK Partili’leri cezalandırması gerektiği yönünde herhangi bir açıklaması ya da sözü bulunmuyor.

İlginizi çekebilir: CHP'li Öztürk Yılmaz ABD bayrağı önünde Hayır\" dedi iddiası

Açıklamada kararın doğru bulunmadığı belirtildi

Haber siteleri, CHP’li Yılmaz’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Ağustos ayında Alman gazeteci Deniz Yücel’in tutukluluğunun, AB müzakere süreçlerine nasıl yansıyacağı üzerine sorulan bir soruya verdiği yanıta gönderme yaptığını iddia etti.

Merkel, “Türkiye’nin sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan oluşmadığını unutmamalıyız. Neredeyse ülkenin yüzde 50’si referandumda “Hayır” dedi ve bizden umutlu olan ve diyalog içerisine girmek isteyen bu insanlara yanlış sinyal gönderemeyiz” demişti.

CHP’li Öztürk Yılmaz 9 Ekim’de TBMM’de yaptığı ve Türkiye’nin İdlib operasyonundan da bahsettiği basın toplantısında AK Parti veya AK Partililer ifadesini hiç kullanmadı. Yılmaz, “ABD'nin bütün Türkleri cezalandıracak vize kararını doğru bulmuyoruz.” dedi:

Hem oradan gelen adımlar hem o adımlara karşı buradan atılan karşı adımların, bu kriz ortamını yumuşatmak değil daha gerecek yönde tecelli ettiğini görüyoruz. Biz ABD’nin bütün Türkleri cezalandırabilecek yönde attığı, bu vize kararını doğru bulmuyoruz. Ona mukabil Türkiye tarafından atılan adım da keşke olmasaydı. İki ülke yetkililerinin ortamı daha fazla germeden, daha fazla kayıplara yol açmadan bu sorunları çözmesi gerekiyor

CHP’nin resmi web sitesinde Yılmaz’ın basın toplantısının haberine ulaşılabilir.

Yılmaz’ın TBMM’deki basın toplantısının tamamını aşağıda izleyebilir ilgili bölümü beşinci dakikadan itibaren dinleyebilirsiniz: